בכמה מסמכים צוואה הדדית - פורום צוואות וירושות

שאלה חדשה
 • לירון

  נשלח ע"ילירון 16:36, 17 בפברואר 2015

  שלום אשתי ואני מעוניים לעשות צוואה הדדית. פנינו לשלושה עורכי דין לקבל התייחסות והצעת מחיר. שניים מהם טענו בפנינו שלמרות שניתן לערוך צוואה הדדית במסמך אחד זה לא כדאי, לא מומלץ, ועלול ליצור בעיות משפטיות במקרים מסויימים. כמובן שעקב כך, מחיר הצוואה ההדדית עולה, כי כעת מדובר בשני מסמכים ולא באחד. השאלה: האם טענתם מוצדקת, או שזו דרך כדי "לסחוט" כספים נוספים מהלקוחות (זו היתה התחושה, כי לא הצלחנו לקבל מהם נימוק רציני . קיבלנו תשובות בסגנון של - "סיבות משפטיות מורכבות שקשה יהיה להסביר לכם", מה שעוד יותר מעלה תחושה לא נוחה שלנו) אם הטענה בכל זאת מוצדקת, וכן מומלץ על ביצוע בשני מסמכים נפרדים של בני הזוג, אודה לך מאוד אם תוכל להסביר זאת עד כמה שתוכל במגבלות הפורום.

  השב
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  19:28, 17 בפברואר 2015

  "צוואה הדדית" הוא ביטוי שגוי מעט. למעשה מדובר בשתי "צוואות הדדיות". כל אחד מבני הזוג עושה צוואה לטובת האחר. אני מסכים לעקרון שיש לערוך כל צוואה כזאת במסמך נפרד.

  יש מספר סיבות לעריכת צוואות הדדיות במסמכים נפרדים: הסיבה - כל צוואה כזאת מקויימת בנפרד במותו ל עושה אותה צוואה. סיבה אחרת - יש צוואות הדדיות המתירות לעורכיהן לשנות מהן ואז ראוי לשמור על פרטיותו של עושה צוואה שטרם נפטר. סיבה שלישית: צוואות הדדיות אינן בהכרח זהות זו לזו. ייתכן מצב שבני הזוג אינם נותנים הוראות זהות בקשר ליורשים או לחלוקת העזבון. וייתכן מצב שבו עושה צוואה רוצה לכול בה גם הוראות או הודעות שבן הזוג האחר אינו חפץ בהן.

  לגבי השכר - ראי התעריף המומלץ של לשכת עורכי הדין - לשכת עורכי הדין סבורה שעבור צוואות הדדיות יש לגבות תוספת של 46% לשכר עבור צוואה בודדת.
  התעריף עבור עריכת צוואות:
  )א( צוואה רגילה 1,835 ש"ח
  )ב( שתי צוואות הדדיות 2,682 ₪

  בפועל - תעריף שכר הטרחה הנקוב מעלה הוא מומלץ. את שכר הטרחה יש לקבוע במו"מ עם עורך הדין. יש לזכור שעורך דין הוא בעל מקצוע שהקשר עמו כרוך לעתים קרובות בחדירה לעניינים פרטיים. עורכי דין יש בשפע בישראל. גם עורכי דין העוסקים בענייני ירושה יש מספיק. אין זה סביר שאדם ייתקשר בעסקת רכישת שרותים משפטיים כאשר הוא סבור שעורך הדין שמולו גונב ממנו או מרמה אותו.

  תגובה
 • 06:09, 18 בפברואר 2015

  תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.