צוואה הדדית והפתחות לא צפויה - פורום צוואות וירושות

שאלה חדשה
 • רינה

  נשלח ע"ירינה 13:32, 7 במרץ 2015

  שלום, הורי ערכו בחייהם, צוואה הדדית על גבי מסמך וקבעו בה, כי עם פטירת אחד מהם, יעבור הרכוש לבן הזוג הנותר בחיים ולאחר פטירתו של זה, יעבור החלק הארי של רכושם שהינו משק חקלאי, לאחותי. אולם, למרבה הצער ולאחר פטירת האב וכאשר אימי עודה בחיים, נרצחה אחותי בידי בעלה והכל בשעה שהיא הזוכה על פי הצוואה במשק החקלאי של הורי. כאשר ערכו הורי את הצוואה לא שיערו שאחותי תמות לפניהם. כעבור מס' חודשים מהרצח, שינתה אימי המנוחה את הוראות הצוואה ההדדית, באופן שבו היא מורישה הזכויות באותו המשק לנכדה אחרת (לבת שלי), שכאמור, אינה היורשת של אחותי המנוחה. יורשי אחותי כולל הרוצח דורשים את קיום הצוואה ההדדית, שאלתי כיצד יש לפעול בנסיבות שנוצרו. האם השינוי של אימי המנוחה היה חוקי ותופס?

  השב
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  20:15, 8 במרץ 2015

  מי שהורשע בפסק דין, שגרם למותו של אדם, פסול לרשת את הנרצח. מכאן שגם אין לו זכות להביע עמדה באשר לירושה.

  כפי שכתבת, הרצח אכן משבש את העניינים. השאלה שתעמוד כעת לברור היא האם השינוי בצוואה מוביל לקיום של כוונתם האמיתית של הצדדים (ההורים שלך). אם ניתן להוכיח כך, עשוי בית משפט לקיים הצוואה למרות השינוי.

  אבל יש לזכור: יש משקים חקלאיים שהם במושבים ולכן לא ניתן להורישם, בגלל הוראות החוזה. במקרים כאלה העברת הזכויות במשק אמורה להתבצע ל"בן ממשיך" . אני ממליץ שאם זה המקרה, תגשי לעו"ד שמתמחה בדיני אגודות שיתופיות ותקבלי יעוץ ממוקד בעניינך..

  תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.