אזרח ישראלי שאין לו אזרחות נוספת שכתב צוואה בחו"ל וכתב צוואה בישראל - פורום צוואות וירושות

שאלה חדשה
 • ירון

  נשלח ע"יירון 10:56, 2 ביוני 2015

  לאבי שהיה אזרח ישראל יש רכוש בפולין (למרות שהוא אינו אזרח פולין)שהוא ירש מהוריו ורשומים על שמו ויש לו רכוש בישראל שהוא רכוש משותף שלו ושל אימי. אבי ערך צוואה אחת בישראל בשנת 2000 הנוגעת לכל רכושו בישראל ובחו"ל ובה הוא מוריש את כל רכושו בחו"ל ובישראל לאימי. ולאחר 5 שנים הוא ערך צוואה נוספת בפולין בשנת 2005 הנוגעת לרכוש שלו בפולין בלבד מבלי להזכיר את הרכוש בישראל ואת הצוואה הזאת הוא הפקיד ברשם הירושות בפולין. בצוואה הראשונה בישראל שנערכה בשנת 2000 הוא הוריש את רכושו בישראל ובחו"ל לאימי ובצוואה השניה ב-2005 הוא הוריש את הרכוש שלו בחו"ל לשני ילדיו הביולוגיים בלבד. מה תופס הצואה בפולין שהיא המאוחרת או הצוואה בישראל שהיא המוקדמת?

  השב
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  19:37, 2 ביוני 2015

  לפי החוק בישראל צוואה מאוחרת גוברת על צוואה מוקדמת. היות ומדובר בצוואות לגבי רכוש מחוץ לישראל יש לבדוק את כללי הדין לגבי ירושה בחוק הפולני לעומת הכללים בחוק הישראלי. בעקרון לפי החוק הישראלי על נכסי מקרקעין בפולין יחול החוק הפולני, אלא אם חוק הירושה הפולני קובע שבמקרה כזה (בעל נכסים מוריש, שאיננו מתגורר בפולין) יחול דין הירושה הישראלי.

  כלומר יש להתייעץ עם מומחה לדיני הירושה של פולין.

  תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.