השפעה בלתי הוגנת - פורום צוואות וירושות

שאלה חדשה
  • שגיא בן אביב

נשלח ע"ישגיא בן אביב 20:54, 3 בנובמבר 2015

שלום רב, ברצוני לפנות אל משרדכם בשאלה לגבי נושא הירושות והצוואות. לפני כשנה אבי נפטר בעקבות שימוש בסמים קשים. בכל תקופת ה"שימוש" שלו ניתקתי את הקשר בנינו, במקביל שני אחיי נשארו בקשר מרוחק מאוד עימו. לאחר פטירתו, אני ואחיי גילינו כי אחיו של אבי ניצל ברגעיו האחרונים את מצבו המטושטש ועל ידי כמה פעולות "שוחד" השיג את חתימתו לשינוי הצוואה , כך שכל מה שהיה מיועד לי ולאחיי יעבור אליו. הרכוש המדובר הוא רכוש בשווי כמה מיליונים ששייך לסבתי, אימם של אבי ואחיו, רכוש אשר על פי צוואתה יחולק בין ילדיה אחרי פטירתה. אחרי הגילוי לגבי שינוי הצוואה של אבי (שנעשה בניצול אדם אשר לא היה שפוי באותם הזמנים), הועלה הרעיון שסבתי תשנה את צוואתה ובעצם 'תעקוף' את אבי והרכוש יגיע ישר אלינו. כיום, סבתי טוענת כי צוואתה "אינה ניתנת לשינוי". ברצוני לשאול אם באמת קיימת האפשרות כי הצוואה אינה ניתנת לשינוי או שזוהי עוד דרך למנוע מאיתנו את הירושה? והאם ערעור על שינוי צוואתו של אבי בנוכח הנסיבות אפשרי?. בתודה גדולה מראש, המשך שבוע נפלא !

השב
  • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

17:08, 4 בנובמבר 2015

ראשית - אין דבר כזה "צוואה שאינה ניתנת לשינוי". אחד מעקרונות היסוד של ירושה בישראל הוא החופש לצוות כלומר לשוב ולעשות צוואה חדשה ו/או לשנות צוואה ככל שירצה המצווה. טענה כזאת היא התחמקות של סבתא, או שספרו לה שטויות.

שנית - אם לטענתך אביך היה מכור לסמים קשים, אתה יכול להתנגד לצוואתו בטענה נגד חופש הרצון של אביך - זאת טענה להשפעה בלתי הוגנת. אני מניח שלטענתך אביך היה מוכן לעשות הכל כדי לקבל את הסם לו היה זקוק..

תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.