"אחזקת" הבית - פורום צוואות וירושות

שאלה חדשה
 • איה זר

  נשלח ע"יאיה זר 11:17, 6 בדצמבר 2015

  שלום. להורי מגרש מחולק ל-2. בצוואה מגרש אחד ניתן לי והשני לאחותי. המגרש נרשם על שמי בלבד, כשאני מצווה לדאוג למגורים נאותים לאחותי. והיא יכולה להשכיר/לגור בבית כל חייה, אבל לא למכור ו/או להרוס. כעט היא מבקשת שאני אדאג לשיפוץ ואחזקת הבית כי הנכס רשום על שמי. ואני חושבת שרצון המצווה היה שהיא תגור ותחזיק אותו, ורק לא תוכל למכור אותו.(יש לה הסטוריה של מכירה והפסדים של בתים). שאלתי: מי אחראי לאחזקת הבית? (אני עשיתי ביטוח לדירה כדי שהיא לא תתבע אותי). הורי גרו בבית עד סוף ימי חייהם, וכעט היא דורשת שאני אעשה שיפוץ. אבקש את חוות דעתך. תודה מראש. איה.

  השב
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  13:05, 6 בדצמבר 2015

  תשובה מחייבת עיון בצוואה.

  תגובה
 • 13:47, 6 בדצמבר 2015

  זה החלק בצוואה המורה איך עלי לנהוג.
  א. זכויותיי בבית יעברו לבתי, הגב' אילה נושאת ת.ז. מספר (להלן: "איה").

  עם זאת, הריני מצווה כי תנאי לקבלת איה את הבית, כאמור, הוא כי עליה לפעול לטובתה והבטחת רווחתה וזקנתה בכבוד של אחותה, לאה בעלת ת.ז. מספר (להלן: "לאה"), וזאת בכך שתאפשר ללאה להתגורר ולהשתמש בבית בעצמה ו/או ליהנות משכר דירה שיתקבל מהשכרת הבית (לפי בחירתה – והינה יכולה לשנות בחירתה בכל עת שתחפוץ), וזאת לכל ימי חייה.

  היה ותאלץ איה למכור את הבית מסיבה כלשהי, אזי אני מורה כי יהא עליה לדאוג למקום מגורים חלופי, בתנאים דומים, ללאה – לכל ימי חייה.

  ב. זכויותיי במגרש יעברו לאיה, אשר עוד בחיי ניתנה לה הסכמתי וברכתי לבנות על המגרש את ביתה.

  תגובה
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  15:54, 8 בדצמבר 2015

  בקטע ששלחת אין שום התייחסות לנושא האחזקה. בהעדר התייחסות מפורשת נושא זה אני מניח, שתוכלי לטעון שאין עלייך חובה לשאת באחזקת הבית או שיפוצו. לעומת זאת: "עליה לפעול לטובתה והבטחת רווחתה וזקנתה בכבוד של אחותה.". האם "רווחתה וטובתה" אינן כוללות חיים ברמה טובה?

  כפי שכתבתי - תשובה מחייבת עיון בצוואה. ולעתים גם ברור מקיף על המנוחה.

  תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.