קביעת ערכה האמיתי של דירה - פורום צוואות וירושות

שאלה חדשה
 • מיקי

  נשלח ע"ימיקי 14:12, 24 באפריל 2016

  לעו"ד שלום רב תודה על התשובה הקודמת. ביני ובין אחי יש ויכוח על מחיר הדירה שקיבלנו בירושה. הוא רוצה ששמאי שלו יעריך את הדירה . אני רוצה שמאי מוסמך ובלתי משוחד .איפה אני יכול להשיג שמאי שיתן שמאות אמיתית עם תצהיר לבית משפט ושאם יתבקש גם יבוא לבית המשפט להעיד.ומה עושים אם 2 שמאים נותנים הערכות שונות מי קובע ? תודה מראש

  השב
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות - עורך דין ונוטריון,מנהל הפורום

  15:53, 24 באפריל 2016

  ראשית יש לדעת שכל שמאי בעל ידע וניסיון יכול לתת חוות דעת מקצועית. מי ששוכר את שרותיו של שמאי מקרקעין צריך להודיע לו מראש האם הוא מעונין בחוות דעת לשימוש פנימי לא רשמי, או בחוות דעת שעשויה לשמש בהליך בבית משפט. במצב השני יודעים השמאים לערוך חוות דעת שניתנו לשימוש בבית משפט.

  שנית - בבית משפט למשפחה אין מגישים חוות דעת פרטיות, אלא השופט הדן ממנה שמאי אחד מטעמו וחוות דעתו של שמאי זה היא המכריעה בדרך כלל. בבתי משפט אחרים יכול כל צד להגיש חוות דעת שמאי מטעמו במסגרת הגשת הראיות מטעמו. לעתים יכול גם בית משפט שכזה להחליט למנות שמאי שלישי, מטעם בית המשט, שיבחן את חוות הדעת של שני השמאים ויכריע ביניהן.

  שלישי - יש לזכור ששמאות איננה מדע מדוייק. קביעת שוויו הסופי של נכס מושפעת מתכונותיו הישירות של אותו נכס (למשל גילו, גודלו, מצב תחזוקה שלו) ומעובדות חיצוניות סביבתיות כמו המיקום שלו בשכונה כזאת או אחרת, הנכסים שסביבו, צפיים להתפתחות עתידית של הסביבה, האוכלוסיה שסביבו וכדומה. אך שמאים מקנים משקל שונה לתכונות הישירות ולעובדות החיצוניות ועל כן אפשר מאוד ששני שמאים ייתנו הערכת שווי שונה לאותו נכס. הבחירה בין חוות דעת סותרות של שמאים היא תפקידו ומקצועו של שופט. גם הצדדים עצמם יכולים להסכים על חוות דעת מסויימת, או על התוצאה הממוצעת בין חוות הדעת השונות. יש חשיבות גם לפשרה כסוג של הכרעה שמקצרת הליכים, מסיימת סכסוכים וחוסכת כספים.

  תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.