שאלה לגבי ביטול צוואה הדדית - פורום צוואות וירושות

שאלה חדשה
 • משה

  נשלח ע"ימשה 21:55, 1 במאי 2016

  בני זוג ערכו צוואה הדדית לפיה: - כאשר אחד מהם נפטר, מקבל השני את כל הרכוש המשותף (דירת המגורים שלהם + כסף). - כאשר השני נפטר גם הוא, מקבלת הבת היחידה מחצית מהרכוש והנכד מחצית. אחד מהם נפטר, והשני מבקש לבטל את הצוואה ולקבוע שהבת תקבל את הכל. הבנתי שהשני צריך לוותר על חלקו בעזבון אם טרם חולק או להחזיר את חלקו לעיזבון אם כבר חולק. מה קורה מעשית עם חלקו בעזבון עליו הוא מוותר או אותו הוא מחזיר (מחצית הדירה ומחצית הכסף)?

  השב
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות - עורך דין ונוטריון,מנהל הפורום

  20:55, 2 במאי 2016

  שאלה ראשונה היא האם הצוואות נערכו לפני התיקון של 2005. אם כן - "השני" אינו צריך לוותר על דבר. אם הוא אכן "צריך" חלקו חוזר ל"עזבון המנוח" ומתחלק בין היורשים האחרים היורשים לפי חוק הירושה. במקרה של בת יחידה היא תקבל הכל.

  תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.