ילד שנפטר לפני ההורה או יחד איתו - פורום צוואות וירושות

שאלה חדשה
 • אורלי

  נשלח ע"יאורלי 11:10, 28 ביולי 2016

  במידה ואישה גרושה!!!!! כתבה צוואה והורישה את רכושה שווה בשווה בין ילדיה מה קורה אם אחד הילדים נפטר לפניה והיא לא שינתה את הצוואה או נפטר איתה יחד. האם הרכוש מתחלק שווה בשווה בין שאר הילדים , האם הוא עובר לנכדים (הילדים של הבן/בת שנפטרו במידה וקיימים) או האם הגרוש מקבל את חלקה של ביתו/בנו? ומה קורה אם היורשים מתחת לגיל 18 האם הגרוש מקבל את כל הכסף?

  השב
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות - עורך דין ונוטריון,מנהל הפורום

  18:16, 29 ביולי 2016

  ראשית - המצב התאורטי בו שניים נפטרים יחד בדיוק באותו רגע כמעט אינו מתקיים בשגרה. יש כלל עתיק מהמשפט האנגלי שבעבר חל בארץ, לפיו כאשר שניים באמת מתים יחד, למשל מקרה של תאונה רבת נפגעים או פגיעה מכוונת (למשל מעשה חבלה) אפשר לראות במבוגר כאילו נפטר לפני הצעיר. חוק הירושה אינו נותן פתרון למצב כזה, אלא משאיר לבית משפט לקבוע מי נפטר קודם לפי העובדות שארעו בפועל.

  שנית - אם ילדה של האשה נפטר לפניה והיו לו ילדים משל עצמו (נכדים) הנכדים (מאותו בן שנפטר) יורשים יחד את חלקו של הבן שנפטר. אם הוא נפטר אחריה, יירשו אותו יורשיו לפי חוק או לפי צוואה שהותיר.

  שלישית - אם הבן שנפטר היה קטין בשעת פטירתו, או לא היו לו ילדים משל עצמו ולא השאיר צוואה, יירשו אותו יורשיו לפי חוק: הוריו. כלומר במצב המתואר (ואם אין הוראה מפורשת אחרת בצוואה) אכן ייתכן שהגרוש יירש מחצית ממה שהגיע לבן שנפטר והמחצית השניה תלך לאחיו של הנפטר.

  תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.