לוגו אתר משפטי - הפורטל המשפטי לקהל הרחב
נגישות
עודד ו.

פיקוח על הרשם לענייני ירושה

עו"ד גדות שלום וברכה. שמי עודד ואני יש לי שאלה עקרונית על הרשם לענייני ירושה, בעניין תיק ירושה שבו זוגתי מוטבת בצוואה לפי דין. המנוחה (דודה של אשתי) נפטרה כבר לפני יותר משנתיים. התיק היה מורכב, אבל כעת נצמא בישורת האחרונה. הוגשה בקשה לצו ירושה לרשם כבר לפני ארבעה חודשים. היו כמה מסמכים להשלים, אשר הושלמו ולטענתם אין עוד מסמכים לצרף. במהלך החודשים הנ"ל, הם התחייבו בפני מנהל העיזבון כבר מס' פעמים על מועד מסירת צו הירושה. התחייבות שבה הם לא עומדים, פעם אחר פעם. ואני שואל ככה: מי משלם את המחיר על גרירת הרגליים שלהם?! הרי אם אני חייב כסף למדינה, היא תרדוף אותי עד מזר קטמנדו עם גובים של הוצל"פ. במצב שבו אני תלוי במדינה, אני – האזרח הקטן – נמצא באוויר. מי לכל הרוחות משלם על המחיר של עוגמת הנפש מהטירלול הזה?!?! תודה מראש.

item.Author מנהל הפורום רונן גדות - עורך דין ונוטריון

כתבת "הם התחייבו בפני מנהל העיזבון כבר מס' פעמים על מועד מסירת צו הירושה." - אין דבר כזה! האדם היחיד שמוסמך לחתום על צו קיום או צו ירושה הוא הרשם לענייני ירושה (גם - רשמת) . אלה שעונים לטלפון או מדברים עם עורכי הדין אינם הרשם עצמו אלא עוזרים למיניהם שאינם יכולים להתחייב בשם הרשם או לחייב את הרשם בדבריהם. לכן כל הודעה ממין זה ניתנת בעל פה בלבד ולא במכתב רשמי. יש מקרים מועטים יחסים בהם הליך הירושה מתעכב בשל חסרו מסמכים או משום שהרשם או נציג היועץ המשפטי לממשלה במשרד האפוטרופוס הכללי מתלבט לגבי עמדתם. לעתים מה שאינו נראה לעין מעורר שאלה משפטית סבוכה או צורך לקבל החלטה בענין עקרוני. לעתים לאחר התלבטות מרובה הרשם מחליט שלא להחליט ומעביר הענן אל בית המשפט למשפחה לקבלת החלטת בית משפט. כמובן גם ייתכן שנפלה טעות מינהלית ומשום מה הענין שלכם לא טופל. אפשר להגיש דרך אתר הרשם בקשה להקדמת החלטה. אפשר לברר במוקד הטלפוני *2416 ההשוואה שעשית לחוב כלפי המדינה אינה נכונה. חוב כלפי המדינה פירושו חוב שלך כלפי כל תושבי המדינה. אי תשלום מסים או קנסות מהווים פגיעה בכלל תושבי המדינה.

forum moderator שלום, מה השאלה המשפטית שלך?
close the form שליחה
חזרה לפורום צוואות וירושות