חוקיות צוואה בכתב יד - פורום צוואות וירושות

שאלה חדשה
 • ק.ל

  נשלח ע"יק.ל 15:49, 11 בספטמבר 2012

  שלום רב. אחי נפטר לא מזמן, היה רווק, הוריו נפטרו, היה ללא בת זוג וללא ילדים. למנוח שיבעה אחים. המנוח השאיר מכתב צוואה שערך כולו בכתב ידו עם תאריך וחתימה עם כל הפרטים שלו וכל הפרטים המלאים של היורש. את מכתב הצוואה הוא מסר לאחד האחים לפני כשנה. מכתב הצוואה מתחיל במילה "הצהרה" ואח"כ מציין שבחשבון הבנק בישראל אני מיפה את כוחו של האח שקיבל את המכתב ואח"כ מציין- לאחר מותי כל חשבון הבנק שלי בחו"ל יועבר לזכותו המלאה והבלעדית של האח המצוין כיורש יחיד בצוואה. לא מצוינים עוד דברים כגון רכוש וכו'. מצויינים במכתב הצוואה פרטים מלאים של המנוח ופרטים מלאים של היורש היחיד. השאלה האם אין פגם במכתב צוואה זה? האם היורש היחיד חייב להודיע לכל האחים את תוכן הצוואה והאם היורש חייב לעדכן את כל האחים בדבר הגשת בקשה לרשם לעינייני ירושות בדבר- בקשה לצו קיום צוואה? תודה רבה על הייעוץ והעזרה לכולם. חג שמח שנה טובה ומבורכת.

  השב
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  17:19, 11 בספטמבר 2012

  1. בעקרון חוק הירושה מכיר בצוואה בכתב יד ובלבד שהתקיימו לגביה כל הדרישות. על מנת לתת תשובה לגבי תוקף המסמך המסוים עליו אתה מדבר, יש לראות אותו בשלמותו. לשם כך יש לפנות ליעוץ.
  2. לפי חוק החובה להודיע היא רק לזוכים האחרים לפי הצוואה, אבל יהיה פרסום של עצם הבקשה.
  3. לפי ההודעה לא ברור מה מורש ומה לא. ייתכן שיש רכוש שהצוואה [אם המסמך יהווה צוואה] אינה חלה עליו ובמקרה כזה יש לבדוק את הירושה לפי חוק.
  נראה לי שמאוד מומלץ לפנות ליעוץ - שאלות שונות מתעוררות כאן שיש לבררן ותשובות להן יש חשיבות לגבי המשך הדרך.

  תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.