• 11 בספטמבר 2012

  חוקיות צוואה בכתב יד

  שלום רב. אחי נפטר לא מזמן, היה רווק, הוריו נפטרו, היה ללא בת זוג וללא ילדים. למנוח שיבעה אחים. המנוח השאיר מכתב צוואה שערך כולו בכתב ידו עם תאריך וחתימה עם כל הפרטים שלו וכל הפרטים המלאים של היורש. את מכתב הצוואה הוא מסר לאחד האחים לפני כשנה. מכתב הצוואה מתחיל במילה "הצהרה" ואח"כ מציין שבחשבון הבנק בישראל אני מיפה את כוחו של האח שקיבל את המכתב ואח"כ מציין- לאחר מותי כל חשבון הבנק שלי בחו"ל יועבר לזכותו המלאה והבלעדית של האח המצוין כיורש יחיד בצוואה. לא מצוינים עוד דברים כגון רכוש וכו'. מצויינים במכתב הצוואה פרטים מלאים של המנוח ופרטים מלאים של היורש היחיד. השאלה האם אין פגם במכתב צוואה זה? האם היורש היחיד חייב להודיע לכל האחים את תוכן הצוואה והאם היורש חייב לעדכן את כל האחים בדבר הגשת בקשה לרשם לעינייני ירושות בדבר- בקשה לצו קיום צוואה? תודה רבה על הייעוץ והעזרה לכולם. חג שמח שנה טובה ומבורכת.

  11 בספטמבר 2012
 • מנהל הפורום רונן גדות, עו"ד 11 בספטמבר 2012

  חוקיות צוואה בכתב יד

  1. בעקרון חוק הירושה מכיר בצוואה בכתב יד ובלבד שהתקיימו לגביה כל הדרישות. על מנת לתת תשובה לגבי תוקף המסמך המסוים עליו אתה מדבר, יש לראות אותו בשלמותו. לשם כך יש לפנות ליעוץ.
  2. לפי חוק החובה להודיע היא רק לזוכים האחרים לפי הצוואה, אבל יהיה פרסום של עצם הבקשה.
  3. לפי ההודעה לא ברור מה מורש ומה לא. ייתכן שיש רכוש שהצוואה [אם המסמך יהווה צוואה] אינה חלה עליו ובמקרה כזה יש לבדוק את הירושה לפי חוק.
  נראה לי שמאוד מומלץ לפנות ליעוץ - שאלות שונות מתעוררות כאן שיש לבררן ותשובות להן יש חשיבות לגבי המשך הדרך.

  11 בספטמבר 2012
שלום, מה השאלה המשפטית שלך?