סבתא חורגת - פורום צוואות וירושות

שאלה חדשה
 • ניקי

  נשלח ע"יניקי 21:17, 18 במרץ 2013

  את סבא שלי לקחה אימי לעשות צוואה לבקשתו(לפני שנתיים בערך), מפני שהוא לא יכל לנהוג, וחיכתה בחוץ. רק אחרי פטירתו (שבוע שעבר) נודע לה שהיא המוטבת. האם יש בכך עברה? הרי היא לא ידעה שהיא המוטבת, היא לא נכנסה עימו והעו"ד לא ראה אותה בכלל. אשתו של סבי טוענת שזה לא חוקי. האם זה נכון? אם זה נכון הרי שגם הצוואה הקודמת, מלפני שמונה שנים לא תקפה, כי אשתו לקחה אותו לעו"ד, ואשתו הייתה המוטבת. האם יש איסור לקחת מישהו לערוך צוואה?

  השב
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  13:27, 19 במרץ 2013

  החוק אוסר מעורבות ממשית כשלעצמה. החוק קובע בטלות של הוראת צוואה לטובת "מי שלקח חלק בעריכתה". בתי משפט קובעים האם מידת המעורבות מגיעה לכדי "נטל חלק בעריכתה". לעתים יש מעורבות שאינה מגיעה לכדי כך. נראה לי שלפי תאורך המצב לא הגיע עד כדי כך. חשובה בענין תהיה גם עדותו של עורך הדין שטפל בעשיית הצוואה לגבי מידת המעורבות של אמך. בכל מקרה החורגת צריכה ליזום התנגדות לצוואה ולהוכיח את טענותיה.

  תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.