בענין עריכת צוואה - פורום צוואות וירושות

שאלה חדשה
 • אלי

  נשלח ע"יאלי 18:12, 26 במאי 2013

  1. מה הסכום הממוצע לעריכת צוואה, במקרה סטנדרטי של משפחה רגילה, עם דירה, מכונית, פוליסות קיצבה, קה"ש וכספים בבנק, כאשר בנסוף יש 50% מניות שלי בחברה פרטית, שאין מניעה להורישם? 2. האם אני יכול להוריש את המניות האלה, רק לילדי או שחצי מהם שייך לאשתי?

  השב
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  18:37, 26 במאי 2013

  לשאלה השניה: אתה יכול להוריש את רכושך כרצונך - אין שום מגבלה בחוק על הזכות להוריש. מגבלות על כך תהיינה בגלל גיל הילדים, כישוריהם, הרצון לפצל את השליטה בין מספר ילדים ושאלות נוספות שראוי לשאול. אבל בעיקרה השאלה שלך אינה מדיני ירושה, אלא מדיני משפחה: מהן זכויות אשתך במניות שאתה מחזיק? האם כולן שלך או שגם לה יש זכויות. התשובה תלויה בנסיבות שונות ובמה שמוסכם בין שניכם.
  לשאלה הראשונה - יש המלצת שכר טרחה של 1800 ש"ח ומע"מ לצוואה. כל עו"ד קובע את שכרו. השכר תלוי גם בזמן הדרוש לעריכת צוואה. שלב העריכה איננו רק משך הזמן הדרוש להקלדת מסמך ולחתימה. יש (או אמור להיות) שלב של העלאת שאלות, ברור עובדות - למשל שאלת המניות שהעלית למעלה - , הצעת פתרונות משפטיים או הסבר על משמעויות משפטיות ופעולה בהתאם להחלטתך שלך. החלטות שלך כמצווה מכתיבות את ניסוח הצוואה. לעתים מה שאינו מופיע בצוואה חשוב ממה שכן מופיע בה וגם על כך צרך לשלם. אני קובע את שכרי לאחר שבררתי ברור ראשוני במה מדובר ולשכר יש להוסיף עלות אישור נוטריוני לצוואה (שלטעמי עדיף על שימוש בעדים שהמצווה אינו מכירם והם אינם מכירים אותו כלל].

  תגובה
 • 20:03, 26 במאי 2013

  הבנתי. תודה. מדובר על חברה שהקמתי עם שותף במהלך נישואינו, אז אני מניח שיש לה זכויות? האם חצי שלה, אפילו אם אני רוצה להוריש את המניות שרשומות על שמי, רק לילדים?

  תגובה
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  20:20, 26 במאי 2013

  אם חצי שלה או לא - שאלה לברור נפרד.
  אתה יכול להחליט האם ברצונך לפתור כעת "התעלומה" ולהוריש חלק לה וחלק לילדים או להוריש הכל לילדים ולתת לה להתמודד מול הילדים לאחר פטירתך.
  גם כאן יש שיקולים שונים שמשקלם משתנה ממשפחה למשפחה.

  תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.