דירה בירושה ללא צוואה - פורום צוואות וירושות

שאלה חדשה
 • חיים

  נשלח ע"יחיים 21:35, 12 באוקטובר 2013

  שלום רב אני אחד מתוך 9 יורשים של דירת מגורים. בהעדר צוואה ברור שהנכס יחולק בין כל 9 האחים. במקרה שלי, אני מעוניין לרכוש את הדירה משאר האחים וישנה מחלוקת לגבי הסכום. ע"פ הערכת שמאי שויי הדירה הוא 600 אולם לטענת האחים הדירה שווה כ-950 (לפי גישוש / נסיון מכירה באתר יד 2). האם קיימת לי "זכות בכורה" כלשהי על פני צד-ג'? האם בית המשפט יכול לקבוע שמחיר השמאי הוא המחיר שעלי לשלם? תודה

  השב
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  10:41, 13 באוקטובר 2013

  תגובה
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  11:05, 13 באוקטובר 2013

  אם אין צוואה ואין הסדר יורשים, כולכם תהיו בעלים במשותף של דירה. במקרה כזה אין לירושה משמעות (אלא לענין המסים). מצבכם כמצבם של כל שותפים במקרקעין שרוצים לפרק ת השיתוף. אם אין הסכמה בין כל השותפים על פרוק השיתוף (לגבי עצם הפרוק או המחיר או התנאים), יש להגיש תביעה לפרוק שיתוף במקרקעין. במקרה כזה, אם לא יוסכם מחיר בין כל השותפים, בית המשפט ימנה כונס נכסים לביצוע המכירה וזה יצטרך לשכור שרותי שמאי מקרקעין. המחיר שיקבע השמאי יהיה המחיר הקובע, אלא אם בית המשפט יקבע אחרת.
  בהליך של פרוק שיתוף ניתנת עדיפות לרכישה על ידי אחד השותפים במחיר המרבי שניתן להשיג. אם לא יסכים למחיר המרבי, יוצע הנכס לכל אדם. אוכל לעמוד לשורתך בענין זה.

  תגובה
 • 22:43, 13 באוקטובר 2013

  תודה על התגובה

  תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.