• 19 בינואר 2014

  הסכם ממון

  שלום, בן זוגי בן 67 ואני בת 53 ידועים בציבור מזה כ 15 שנה.אנחנו מתגוררים בדירה אשר בבעלותו כ 12 שנה. בן זוגי אדם אמיד, כרגע מתפרנס מפנסיה חלקית והכנסות מהשקעות. אני איני עובדת מחוץ לבית, הכנסתי היא משכר דירה יחידה שברשותי, כאשר את רב הסכום אני מכניסה לחשבון משותף, והוא מצידו מפקיד בחשבון זה את הפנסיה שלו. ברשותנו הסכם ממון, אשר מורה שלי אין כל חלק ברכושו. לאחר פטירתו, הדירה תעבור על שם בניו, ואני אהיה רשאית להתגורר בה עד סוף חיי, וזאת בתנאי שלא יהיה לי בן זוג חדש. במידה וניפרד אני זכאית לקבל סכום של 125,000 ש"ח. התנאי לפרידה הוא הגשת מכתב של אחד מהצדדים שברצונו להפרד, תוך שלושה חודשים (במקרה שלי) אני אמורה לעזוב את דירתנו.
  השאלות שלי:
  1. במידה ובעתיד בן זוגי ירצה להפרד, איך ניתן " להקשות " על ההליך. כלומר, למנוע מצב שבזקנתו, לדוגמה, במידה ויכנס לבית אבות, הבנים ישכנעו אותו " להפטר " ממני, ויגרמו לו לכתוב לי מכתב המורה על פרידה?
  2. אחרי פטירתו, האם יש בעיה שהדירה תרשם על שם בניו? בן זוגי סרב להצעה של " יורש מוריש יורש". וכן, הוא טוען שרשם בצוואתו שאהיה רשאית לגור בדירה עד סוף חיי. ה:

  19 בינואר 2014
 • מנהל הפורום רונן גדות, עו"ד 19 בינואר 2014

  הסכם ממון וירושה

  מצב משפטי של ידועים בציבור נוצר בהתנהגות ולא בפעולה חד פעמית (להבדיל מנישואין). מצב זה יכול להסתיים בכל עת בהתנהגות של אחד מבני הזוג. אי אפשר לכפות על אדם להמשיך ולהיות "ידוע בציבור" אם אין לו ענין בכך. ראי לדוגמה את נשיא צרפת הנוכחי שכנראה מסיים כבר פרשה שניה של "ידוע בציבור". השאלה שתצטרכי לבדוק היא - האם בן זוגך חותם על מכתב כזה מרצון חופשי שלו, או כתוצאה מלחץ שמשבש את רצנוו החופשי. לענין צוואה - חופש הציווי מאפשר לבן זוגך לרשום בצוואתו כרצונו. ועל כך תדוני איתו לגבי "תנאי הפרישה" שלך כאשר הפרישה אינה מרצונך, אלא מרצונו או מכורח של נסיבות.

  יעוץ פרטני אינו יכול להנתן במסגרת פורום זה. אם את זקוקה לו או שיש לך שאלות שיורדות לפרטים, ראוי שתפני ליעוץ אישי.

  19 בינואר 2014
שלום, מה השאלה המשפטית שלך?