מה ניתן לעשות כשעתירה נדחתה? - פורום בג"צ ומנהלי

שאלה חדשה
 • אלחנן

  נשלח ע"יאלחנן 18:36, 21 ביוני 2013

  עתרתי לא מזמן לבגץ בעניין מסויים. העתירה נדחתה. מחמת אי התמצאותי בהליכים, הגשתי באיחור את הבקשה לדיון מורכב. ואז בעצם עירערתי לרשם בגין "הארכת מועד". הרשם דחה את הבקשה שכן היא לא הייתה מנומקת. עירערתי שוב על החלטת הרשם, (כשאני מבקש גם פטור מאגרה על כך), הסברתי שלא התמצאתי בהליכים ולכן הגשתי באיחור את הבקשה לדיון מורכב. גם ערעור זה נדחה. מה ניתן לעשות כעת כאשר לא הצלחתי לשכנע שתי רשמים לאפשר לי / לתת לי הזדמנות נוספת, להגיש בקשה לדיון בהרכב מורחב, והכל בעצם מסיבות שהן בירוקרטיות ויבשות לחלוטין! הרשם הראשון דחה את הבקשה להארכת מועד כי היא לא הייתה מנומקת, והשני דחה את הערעור על החלטת רשם כי לא השתכנע לפטור אותי מאגרה. מה עושים?

  השב
 • lawyer picture placeholder

  עופר,מנהל הפורום

  09:26, 23 ביוני 2013

  לא ברור לי מהו "דיון מורכב". אני מניח שאתה מתכוון למורחב עם 3 שופטים, ובעצם דיון רגיל. אולי עדיף שתגיש בקשה נוספת שמסבירה מה שקרה, או שתפנה לעו"ד שיבדוק יותר לעומק.

  תגובה
 • 11:21, 23 ביוני 2013

  אכן כן, התכוונתי לדיון בהרכב מורחב.

  השתלשלות העניינים היא כזאת:

  1. הגשתי עתירה + בקשה לפטור מאגרה. הפטור מאגרה נדחה. שילמתי את הפטור מאגרה.

  2. לאחר מכן העתירה התקבלה, היה דיון, והעתירה נדחתה.

  3 המועד להגשת בקשת דיון בהרכב מורחב חלף.

  4. פניתי אם כן לרשם לצורך הארכת מועד.

  5. הרשם דחה את הבקשה כי היא לא הייתה מנומקת.

  6. ערערתי על החלטת הרשם, כשאני מבקש שוב פטור מאגרה.

  7. העירעור בתוספת הבקשה לפטור מאגרה נדחה.

  מה עושים עכשיו?

  תודה

  תגובה
 • lawyer picture placeholder

  עופר,מנהל הפורום

  09:34, 24 ביוני 2013

  קודם כל אעיר, שלדעתי הפורום הזה לא בדיוק נועד לשאלות פרוצדורליות כאלה, מה גם שניהול הליך שלם בבג"ץ ללא עורך דין מוביל בדיוק לתקלות מהסוג שאתה מתאר.
  לגופו של עניין, אם העתירה נדחתה לגופה ע"י של 3 שופטים, בעיקרון נסתיים העניין ואין טעם להמשיך בעתירה. אם יחול שינוי ממשי בנסיבות ניתן להגיש עתירה חדשה.

  תגובה

מנהל הפורום: עו"ד עופר יהלום

בוגר הפקולטה למשפטים (LLB), אוניברסיטת חיפה, 2003; בוגר החוג לסוציולוגיה (BA), אוניברסיטת ת"א, 1996.
למידע נוסף

072-3251464 חיוג
הודעה

בית המשפט הגבוה לצדק הינו מוסד שיפוטי ייחודי שהוקם בשנת 1922 שבסמכותו ליתן ביקורת שיפוטית על רשויות שלטון כגון: רשויות המדינה – היינו הרשות המחוקקת והמבצעת, רשויות מקומיות, צה"ל, אנשים בעלי סמכויות שיפוטיות או מעין שיפוטיות. ככלל, ידון בית המשפט הגבוה לצדק בעניינים בהם הוא רואה לנכון לתת סעד מן הצדק ושאינם בסמכות בית משפט או בית דין אחר. כמו כן, בסמכותו להוציא צווים כנגד הגופים לעיל המורים לעשות מעשה או להימנע מלעשות מעשה.

פורום זה יעסוק בבחינת סוגיות המאפשרות פנייה לבג"צ, האם העותר/ת עומד/ת בתנאי הסף להגשת העתירה, בשאלות חוקיות פעולות של רשויות המדינה, בשאלה של הפליה, חוסר סמכות, חוסר סבירות של חוקים והחלטות של רשויות המדינה השונות.

התשובות בפורום הנ"ל אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ כאמור ו/או חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן.