סמכות טווח נושאי ההמלצות בהחלטה לגבי בר"ע בבית הדין הארצי לעבודה - פורום בג"צ ומנהלי

שאלה חדשה
 • ללא

  נשלח ע"יללא 19:51, 12 באוקטובר 2013

  לבית הדין הארצי לעבודה הוגשה בקשת רשות ערעור מטעם התובע, על החלטת בית הדין האזורי לדחות את בקשת התובע שלא לקיים בשלב זה דיון הוכחות עד שלא יוכרעו טענות מקדמיות שחיוני להכריע בהם טרם קיום הוכחות. בהחלטה שהארצי הוציא לגבי בקשת רשות הערעור השופט ציין כי הוא דוחה את בקשת רשות הערעור מבלי להיזקק לתגובת הנתבע, ובאופן תמוהה המליץ בהחלטתו לגבי עניינים שבקשת רשות הערעור כלל לא העלתה לדיון: השופט המליץ לשקול להקדים את מועד דיון ההוכחות, כשברור שהמלצה זו עומדת בניגוד לאינטרסים של התובע מגיש הבר"ע (שביקש שלא יקיימו את דיון ההוכחות) , והיות שהשופט כאמור לא נזקק לתגובתו של הנתבע, קרי הנתבע מצידו בהליך הבר"ע (ואף בהליך באזורי) לא טען להקדמת מועד דיון ההוכחות נשוא הבר"ע, האם נכון בנסיבות הללו לטעון כי : 1)המלצת השופט לגבי הקדמת מועד דיון ההוכחות נעשתה בחוסר סמכות מאחר ואף צד לבר"ע לא העלה בקשה כזאת? 2) המלצתו מעידה כי השופט מונע משיקולים זרים החיצוניים לבר"ע? ועולה חשש כבד כי השיקולים הזרים המניעים אותו מהווים פעולה זדונית או מכוונת אשר עולה בקנה אחד עם האינטרסים של הנתבע, ומקפחת את האינטרסים של התובע (באשר היא מצרה מראש ומקצרת את טווח הזמן שיעמוד לרשות התובע להגיש עתירה לבג"ץ על חוקיות ההחלטה לדחות את הברע שאינה חוקית מטעמים נוספים שלא פורטו לעיל)?

  השב
 • lawyer picture placeholder

  עו"ד עופר יהלום,מנהל הפורום

  07:49, 13 באוקטובר 2013

  1) בית המשפט, באופן עקרוני, אינו מוגבל לטיענוי הצדדים (למרות שכמעט אינו מוסיף עליהם), אולם הוא מוגבל לסעדים המתבקשים על ידם. עם זאת, מדובר בעניין פרוצדורלי אשר בו יש לערכאה הדיונית שיקול דעת נרחב, ואם ערכאת הערעור מתערבת היא יכולה לקבוע כרצונה
  2) זו האשמה חמורה ביותר ולא ניתן לדון בה בהיעדר תשתית ראייתי מתאימה.

  תגובה

מנהל הפורום: עו"ד עופר יהלום

בוגר הפקולטה למשפטים (LLB), אוניברסיטת חיפה, 2003; בוגר החוג לסוציולוגיה (BA), אוניברסיטת ת"א, 1996.
למידע נוסף

072-3251464 חיוג
הודעה

בית המשפט הגבוה לצדק הינו מוסד שיפוטי ייחודי שהוקם בשנת 1922 שבסמכותו ליתן ביקורת שיפוטית על רשויות שלטון כגון: רשויות המדינה – היינו הרשות המחוקקת והמבצעת, רשויות מקומיות, צה"ל, אנשים בעלי סמכויות שיפוטיות או מעין שיפוטיות. ככלל, ידון בית המשפט הגבוה לצדק בעניינים בהם הוא רואה לנכון לתת סעד מן הצדק ושאינם בסמכות בית משפט או בית דין אחר. כמו כן, בסמכותו להוציא צווים כנגד הגופים לעיל המורים לעשות מעשה או להימנע מלעשות מעשה.

פורום זה יעסוק בבחינת סוגיות המאפשרות פנייה לבג"צ, האם העותר/ת עומד/ת בתנאי הסף להגשת העתירה, בשאלות חוקיות פעולות של רשויות המדינה, בשאלה של הפליה, חוסר סמכות, חוסר סבירות של חוקים והחלטות של רשויות המדינה השונות.

התשובות בפורום הנ"ל אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ כאמור ו/או חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן.