עתירה לשינוי סעיף בתקנון - פורום בג"צ ומנהלי

שאלה חדשה
 • Nesim Aboulafia

  נשלח ע"יNesim Aboulafia 16:02, 27 בנובמבר 2014

  שלום, אני גר בכפר הים בחדרה, הכפר מונה כ-520 יחידות דיור על שפת הים, הכפר מנוהל כחברה פרטית בע"מ שכל דייר מחזיק מניה אחת. לכפר יש תקנון שכל דייר שרוכש דירה חייב לחתום עליו. התקנון אוסר על השכרת דירת הנופש לתקופה הפחותה מארבעה חודשים. על פי העובדות בשטח, כפר הים החדרה נבנה במסגרת תמ"א 13, גם בגלל המרחק של פחות מ-100 מקו החוף, על קרקעות שיועדו לתיירות ונופש, הפרוייקט שווק כדירות נופש למגורים לכל דבר ועניין, אני גם משלם ארנונא לפי תעריף של בית מלון. בית המשפט העליון קבע באופן חד משמעי שדירות נופש שנבנו במסגרת תמ"א 13 חייבות לעמוד לרשות הציבור רוב השנה (שישה חודשים ויום) פרוקצ'ה 2773/06. השאלות שלי הן: 1- באיזה בית משפט אני צריך להגיש את העתירה (נגד דירקטוריון הכפר)? 2- מה הסיכויים שלי לחייב את הנהלת הכפר לשנות את התקנון ולהתאימו לרוח החוק? תודה מראש. נסים

  השב
 • lawyer picture placeholder

  עופר יהלום, עו"ד,מנהל הפורום

  17:33, 28 בנובמבר 2014

  קודם כל - השאלה הזו שייכת לפורום מקרקעין ולא לכאן.
  לשאלה עצמה - כנראה שהכפר אינו רשות מקומית אלא גוף פרטי, ולכן הסמכות היא בלתי המשפט האזרחיים ולא המנהליים. נראה לי שיש לפנות בתביעה לבית המפט המחוזי. השאלה האמיתית היא לא התקנון אלא המצב בפועל, ובעניין זה בית המפט מהחוזי חייב לפעול לפי מה שקבע העליון
  בברכה
  עו"ד עופר יהלום
  יהלום את ברקוביץ – משרד עו"ד
  רשויות (מנהלי), מקרקעין, תביעות ייצוגיות
  מכהן בועדה המחוזית לתכנון ובנייה
  ומשפט מנהלי בלשכת עוה"ד
  מנהל פורום בג"ץ ומנהלי באתר "משפטי"
  __________________________

  כתובת: בן גוריון 63, קרית ביאליק
  טלפון: 04-8712207
  פקס: 04-8715640
  נייד: 052-3246205
  מייל: yahalom@lawyer.com
  אתר: WWW.LAWPRACTICE.CO.IL

  תגובה

מנהל הפורום: עו"ד עופר יהלום

בוגר הפקולטה למשפטים (LLB), אוניברסיטת חיפה, 2003; בוגר החוג לסוציולוגיה (BA), אוניברסיטת ת"א, 1996.
למידע נוסף

072-3251464 חיוג
הודעה

בית המשפט הגבוה לצדק הינו מוסד שיפוטי ייחודי שהוקם בשנת 1922 שבסמכותו ליתן ביקורת שיפוטית על רשויות שלטון כגון: רשויות המדינה – היינו הרשות המחוקקת והמבצעת, רשויות מקומיות, צה"ל, אנשים בעלי סמכויות שיפוטיות או מעין שיפוטיות. ככלל, ידון בית המשפט הגבוה לצדק בעניינים בהם הוא רואה לנכון לתת סעד מן הצדק ושאינם בסמכות בית משפט או בית דין אחר. כמו כן, בסמכותו להוציא צווים כנגד הגופים לעיל המורים לעשות מעשה או להימנע מלעשות מעשה.

פורום זה יעסוק בבחינת סוגיות המאפשרות פנייה לבג"צ, האם העותר/ת עומד/ת בתנאי הסף להגשת העתירה, בשאלות חוקיות פעולות של רשויות המדינה, בשאלה של הפליה, חוסר סמכות, חוסר סבירות של חוקים והחלטות של רשויות המדינה השונות.

התשובות בפורום הנ"ל אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ כאמור ו/או חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן.