ייצור חלב בישראל - פורום בג"צ ומנהלי

שאלה חדשה
 • ליאור

  נשלח ע"יליאור 21:29, 23 בדצמבר 2014

  שלום, אני רפתן, דור שלישי בישראל, וברצוני לדעת האם עשוי להיות "קייס" במקרה שלהלן (אנסה לקצר): - מדינת ישראל מתנהלת מיום הקמתה במדיניות של מכסות חלב במסגרת משק ייצור החלב המתוכנן (לא אכנס כרגע לשאלת קיומה או אי קיומה של נכונותו של תכנון זה). עד לפני 20 שנה לערך מכסות אלה ניתנו ב"השאלה" לאגודות החקלאיות במושבים ובקיבוצים ואלה חילקו את ייצור החלב בין חבריהן באופן פרטני. בשלב מסויים הוחלט שהמכסות חדלות מלהיות מכסות אגודה והופכות להיות אישיות. - לכל אורך קיומו של משק ייצור החלב בישראל נקבע מחיר מנהלי ע"י משרד החקלאות. - במעמד חלוקה זו, היצרנים קיבלו מכסות בגדלים משתנים, כאשר יש מי שמכסתם כפולה מזו של הקולגות שלהם במושב השכן, ללא שום צידוק רציונלי, למד מן העובדה שחבר X השתייך למושב שמכסתו היתה גדולה. - כל בעל מכסה בעבר החזיר מכסה זו למדינה במידה וסיים להתפרנס מרפתו. - לפני מספר שנים קבע שר החקלאות דאז, מר שלום שמחון, שניתן לסחור במכסות תמורת כסף במסגרת מכרזה (עד אז סחר היה בלתי חוקי בעליל). בנוסף, במעמד זה קבע גם שייצור החלב בישראל ייעשה במסגרת "מועדון סגור", שממנו רק יוצאים ואין נכנסים, כך שהיצרנים הולכים וגדלים עם כל יצרן פורש. - המחיר המשיך להיות מנהלי, אותצו הציבור מכיר כ"מחיר מטרה", שנעשה ע"י סקר פעם בשנתיים שדוגם 150 רפתות בישראל ומייצר ממוצע משוקלל על ידו לרפת בעלת הגודל הממוצע, בעלת היעילות הממוצעת, יוענק השכר הממוצע במשק. כלומר, נאמר ונקבע שמחיר המטרה הינו 2 שקלים, כאשר הרפת הממוצעת הינה בעלת מכסה של 700 אלף ליטרים בשנה, הרי שמי שמכסתו הינה 400 אלף ליטרים יקבל רק 57% מההכנסה אותה יקבל חברו (כמובן שמדובר בהכנסות בלבד, כאשר הרפתן בעל מכסת ה-700 אלף אמור להרוויח סביב 9,000 ש"ח בחודש). זהו על רגל אחת. שאלותיי כדלקמן: - האם מדיניות ה"מועדון הסגור" עולה בקנה אחד עם החוק (מסגרת החוק המקורית אמרה שכל בעל משק חקלאי זכאי להיות יצרן חלב)? - האם מדיניות התשלום, בה פלוני ואלמוני, על אף שמכסותיהם בגדלים שונים, אמורים להתפרנס כשווים, מאותה מחיר (שוויון הזדמנויות בעבודה?). הדבר משול בעיניי להגבלה שאומרת שלנהג מונית X מותר לנהוג רק 20 אלף ק"מ בשנה, כאשר לחברו מותר 50 אלף ק"מ. האם עשוי להיות בנ"ל טיעון תקף כנגד מדינת ישראל? תודה רבה, ליאור

  השב
 • lawyer picture placeholder

  עופר יהלום, עו,ד,מנהל הפורום

  08:48, 24 בדצמבר 2014

  על פניו נראה שההתערבות מוגזמת, אבל ספק רב אם בג"ץ יתערב בכך.
  בברכה
  עו"ד עופר יהלום
  יהלום את ברקוביץ – משרד עו"ד
  רשויות (מנהלי), מקרקעין, תביעות ייצוגיות
  מכהן בועדה המחוזית לתכנון ובנייה
  ומשפט מנהלי בלשכת עוה"ד
  מנהל פורום בג"ץ ומנהלי באתר "משפטי"
  __________________________

  כתובת: בן גוריון 63, קרית ביאליק
  טלפון: 04-8712207
  פקס: 04-8715640
  נייד: 052-3246205
  מייל: yahalom@lawyer.com
  אתר: WWW.LAWPRACTICE.CO.IL

  תגובה

מנהל הפורום: עו"ד עופר יהלום

בוגר הפקולטה למשפטים (LLB), אוניברסיטת חיפה, 2003; בוגר החוג לסוציולוגיה (BA), אוניברסיטת ת"א, 1996.
למידע נוסף

072-3251464 חיוג
הודעה

בית המשפט הגבוה לצדק הינו מוסד שיפוטי ייחודי שהוקם בשנת 1922 שבסמכותו ליתן ביקורת שיפוטית על רשויות שלטון כגון: רשויות המדינה – היינו הרשות המחוקקת והמבצעת, רשויות מקומיות, צה"ל, אנשים בעלי סמכויות שיפוטיות או מעין שיפוטיות. ככלל, ידון בית המשפט הגבוה לצדק בעניינים בהם הוא רואה לנכון לתת סעד מן הצדק ושאינם בסמכות בית משפט או בית דין אחר. כמו כן, בסמכותו להוציא צווים כנגד הגופים לעיל המורים לעשות מעשה או להימנע מלעשות מעשה.

פורום זה יעסוק בבחינת סוגיות המאפשרות פנייה לבג"צ, האם העותר/ת עומד/ת בתנאי הסף להגשת העתירה, בשאלות חוקיות פעולות של רשויות המדינה, בשאלה של הפליה, חוסר סמכות, חוסר סבירות של חוקים והחלטות של רשויות המדינה השונות.

התשובות בפורום הנ"ל אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ כאמור ו/או חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן.