עתירה לבג"צ - פורום בג"צ ומנהלי

שאלה חדשה
 • אח שכול

  נשלח ע"יאח שכול 11:14, 21 ביוני 2015

  שלום רב, אחי ז”ל הינו מחללי הקישון. הוא הוכר כשאר הלוחמים כנכה שנפטר מנכותו וככזה משפחתו (אשתו וילדיו) זכאים לכל הזכויות הכלכליות של משפחות החללים. הבעיה היא שלמרות ההכרה חללים שנפטרו מנכותם, ובכללם חללי הקישון אינם מונצחים באופן שווה לכלל חללי צה”ל. אינני יודע לומר לגבי כלל החללים שנפטרו מנכותם ומה הרף להגדרה זו, ולכן אינני עוסק בזכות להנצחה של כלל הנכים שהוגדרו ככאלה שנפטרו מנכותם. ברור לי עם זאת, שלוחמים אשר נשלחו לצלול במימי הקישור המזוהמים והוכרו לאחר חקירת ועדת שמגר כחללים, ראויים שחיל הים ינציח אותם ביחד עם כלל חללי החיל, יזמין את משפחותיהם לטקס ההתייחדות עם החללים ושהחללים יונצחו באופן שווה באתר יזכור של משרד הביטחון/ צה”ל. במשך 8-9 השנים האחרונות אני מנהל מאבק מתמשך למען הנצחתם של חללי הקישון. במהלך השנים נפגשתי מספר פעמים עם רמ"ח נפגעים של צה"ל יאיר בן שלום ולאחר מכן יפה מור, שניהם גילו סימפטיה, אבל בפועל לא קידמו את הנושא. יפה מור לאחר ששוחחה איתי בלשכתה הבטיחה להעביר את דבריי לראש אכ”א אולם מאז לא שמעתי דבר. בשנה האחרונה נפגשתי גם עם ראש מספן כוח אדם סא"ל מיכל תשובה ורס"ן לורן שמואל קצינת הנפגעים של חיל הים, גם הן הבטיחו לבדוק ולקדם את הנושא אולם דבר לא השתנה. לכולם הצגתי את האבסורד שבאי הנצחת חללי הקישון ודחיקת משפחותיהם ממשפחת החללים של חיל הים. זאת, למרות עצומה עליה חתמו רבים ממשפחות חללי חיל הים הקוראים לצה"ל, חיל הים ועמותת החיל להפסיק את מחדל אי ההנצחה. מסרתי פרטים של חללים המונצחים על אנדרטאות של חילות שונים שנפטרו לאחר ששוחררו מצה"ל, לא הוכרו כחללי צה"ל ומשפחותיהם אינם מקבלים קצבאות. במשך שנים מבטיחים לי כי המועצה הציבורית להנצחת החייל עומדת לדון בנושא. ביקשתי להיות נוכח בדיון אולם הדיון איננו מתקיים. בכל מקרה, כך נאמר לי, לא אהיה זכאי להשתתף או אפילו להיות נוכח בדיון בשל רגישותו. פניתי ושוחחתי גם עם מר אלי בן שם, יו”ר יד לבנים החבר בשל תפקידו במועצה הציבורית להנצחת החייל. מר בן שם הבטיח לקדם את הזמנתי לדיון, אולם זה, ככל הידוע לי לא התקיים. במשך 9 שנים אני מגיע לטקס ההתייחדות עם חללי חיל הים בגן אלישבע באשדוד להפגת יחיד הקוראת להנצחה שווה. משפחות החללים מחבקות אותי אליהם, ותומכות במאבקי. המוזמנים “המכובדים” מפקדי חיל הים, שרים ואחרים מתעלמים ממני לחלוטין ומחפשים כל דרך לעקוף אותי כדי שלא לעמוד מולי ולהסתכל לי בעיניים. בשנה שעברה אף הוצבו קצין עם מספר חיילים אשר ליוו אותי לכל מקום בניסיון למנוע ממני להציג את השלט היחיד שאני מביא איתי, הקורא כאמור להנצחה שווה. השאלה היא האם יש להגיש עתירה מנהלית או לבג"צ, והאם יש גופים שיכולים לסייע בהגשת עתירה שכזו.

  השב
 • lawyer picture placeholder

  עופר יהלום, עו"ד,מנהל הפורום

  09:08, 22 ביוני 2015

  חללי הקישון הוכרו כחללי צה"ל, וככל הידוע לי הם מונצחים בספרי יזכור ובאתר האינטרנט..
  אני מניח שאתה מתכוון להנצחתם באנדרטת חיל הים באשדוד. מאחר ומדובר באנדרטה רשמית של המדינה, הרי שנראה כי יש להנציח שם את כל מי שהוכר כחלל. אציין כי אם אתר השייטת שייך לעמותה פרטית, הסמכות לגבי האתר היא בידיה אלא אם היא מתוקצבת ע"י המדינה.

  בברכה
  עו"ד עופר יהלום
  שד' בן גוריון 63, ת.ד. 5700
  קרית ביאליק 27156
  טל' 04-8712207, 052-3246205
  yahalom@lawyer.com
  _______________________

  תביעות ייצוגיות, רשויות, מקרקעין, פשיטות רגל
  חבר ועדת המחוז לתכנון ובנייה
  ומשפט מנהלי בלשכת עורכי הדין,
  והועדה הארציות למשפט חוקתי ובתי משפט

  תגובה

מנהל הפורום: עו"ד עופר יהלום

בוגר הפקולטה למשפטים (LLB), אוניברסיטת חיפה, 2003; בוגר החוג לסוציולוגיה (BA), אוניברסיטת ת"א, 1996.
למידע נוסף

072-3251464 חיוג
הודעה

בית המשפט הגבוה לצדק הינו מוסד שיפוטי ייחודי שהוקם בשנת 1922 שבסמכותו ליתן ביקורת שיפוטית על רשויות שלטון כגון: רשויות המדינה – היינו הרשות המחוקקת והמבצעת, רשויות מקומיות, צה"ל, אנשים בעלי סמכויות שיפוטיות או מעין שיפוטיות. ככלל, ידון בית המשפט הגבוה לצדק בעניינים בהם הוא רואה לנכון לתת סעד מן הצדק ושאינם בסמכות בית משפט או בית דין אחר. כמו כן, בסמכותו להוציא צווים כנגד הגופים לעיל המורים לעשות מעשה או להימנע מלעשות מעשה.

פורום זה יעסוק בבחינת סוגיות המאפשרות פנייה לבג"צ, האם העותר/ת עומד/ת בתנאי הסף להגשת העתירה, בשאלות חוקיות פעולות של רשויות המדינה, בשאלה של הפליה, חוסר סמכות, חוסר סבירות של חוקים והחלטות של רשויות המדינה השונות.

התשובות בפורום הנ"ל אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ כאמור ו/או חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן.