קיצבת שארים - תשלום רטרואקטיבי - פורום בג"צ ומנהלי

שאלה חדשה
 • עופר

  נשלח ע"יעופר 14:04, 11 באפריל 2012

  שלום, אמי נפטרה לפני כ- 13 שנה. אבי וכמו כן אנחנו, ילדיו, לא היינו מודעים לזכותו לקבל קיצבת שארים. רק לפני כחצי שנה גילינו שזאת זכותו והוא ניגש לבקש את המגיע לו מביטוח לאומי. שם הוא גילה שהוא הפסיד מעל 100 אלף ש"ח היות וישנו חוק המתיר תשלום רטרואקטיבי רק שנה אחורה. אני יודע שישנם הרבה אלמנים שלא היו או אינם מודעים לזכותם והם מפסידים כסף שנחוץ להם למחייה. אני מעוניין לדעת האם ואיך אפשר להגיש בג"ץ נגד החלטת המדינה לא להחזיר את מה שמגיע לאבי. אני רוצה לציין שאבי היה לפני כ-40 שנה עצמאי ולפני חצי שנה הוא קיבל דרישה לתשלום של 450 ש"ח בגין תיק בביטוח לאומי שהוא לא דאג לסגור. זו אינה בדיחה. ביטוח לאומי יודע לדרוש את כספו גם אחרי 40 שנה אבל לא מוכן לשלם לאנשים את המגיע להם יותר משנה אחורה. מחכה לתשובתכם, עופר.

  השב
 • 16:31, 17 באפריל 2012

  עופר הנכבד שלום, התשובה לסוגיה שהצגת אינה פשוטה כלל ועיקר, אכן תשלום קצבת שארים מתבצע שנה אחורה רטרואקטיבית מיום הגשת התביעה בעוד המל"ל יכול לפנות ולדרוש חובות עבר גם אם חלפו שנים רבות מיום שנוצרו, אני סבור שיתכן וניתן יהיה לתקוף את העניין בערכאה מנהלית אך בכל מקרה הדבר מצריך בדיקה רצינית ומעמיקה של סוגיה זו.

  תגובה
 • 09:53, 18 באפריל 2012

  שחר שלום,

  תודה רבה על תשובתך.
  האם תוכל להמליץ על דרך טיפול בנושא?
  שוב, אני משוכנע שישנם הרבה מאוד נפגעים מהחוק הזה.

  עופר.

  תגובה

מנהל הפורום: עו"ד עופר יהלום

בוגר הפקולטה למשפטים (LLB), אוניברסיטת חיפה, 2003; בוגר החוג לסוציולוגיה (BA), אוניברסיטת ת"א, 1996.
למידע נוסף

072-3251464 חיוג
הודעה

בית המשפט הגבוה לצדק הינו מוסד שיפוטי ייחודי שהוקם בשנת 1922 שבסמכותו ליתן ביקורת שיפוטית על רשויות שלטון כגון: רשויות המדינה – היינו הרשות המחוקקת והמבצעת, רשויות מקומיות, צה"ל, אנשים בעלי סמכויות שיפוטיות או מעין שיפוטיות. ככלל, ידון בית המשפט הגבוה לצדק בעניינים בהם הוא רואה לנכון לתת סעד מן הצדק ושאינם בסמכות בית משפט או בית דין אחר. כמו כן, בסמכותו להוציא צווים כנגד הגופים לעיל המורים לעשות מעשה או להימנע מלעשות מעשה.

פורום זה יעסוק בבחינת סוגיות המאפשרות פנייה לבג"צ, האם העותר/ת עומד/ת בתנאי הסף להגשת העתירה, בשאלות חוקיות פעולות של רשויות המדינה, בשאלה של הפליה, חוסר סמכות, חוסר סבירות של חוקים והחלטות של רשויות המדינה השונות.

התשובות בפורום הנ"ל אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ כאמור ו/או חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן.