אכיפת פסק דין ישראלי בחו"ל - פורום משפט בינלאומי

שאלה חדשה
 • ארז

  נשלח ע"יארז 14:33, 1 ביולי 2012

  מה הליך הגביה בחו"ל לאחר זכיה בישראל? תודה רבה

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד יואב סלומון

  יואב סלומון,מנהל הפורום

  15:09, 1 ביולי 2012

  שלום ארז,
  התשובה שונה בהתאם למדינה בה תרצה לאכוף את פסק הדין. המשותף לכל האפשרויות הוא שנדרש שפסק הדין הנו סופי ואין עליו עוד ערעור או אפשרות לערער.
  יש שלוש אפשרויות: הראשונה - מדינות להן יש אמנה לאכיפת פסקי דין עם ישראל, ואז ההליך מתנהל על פי האמנה. בעקרון, יש לפנות לבית משפט במדינת החוץ בבקשה לאכוף את פסק הדין. בית המשפט אינו פותח את התיק מחדש אלא בודק רק את תקינות ההליך שהתנהל בבית המשפט בארץ. האפשרות השנייה היא מדינות להן אין אמנה לאכיפת פסקי דין עם ישראל, אבל החוק שם מאפשר אכיפת פסקי חוץ. בדרך כלל חוקים כאלה מאפשרים אכיפה אם ההליך המשפטי היה תקין ואם יש הדדיות - כלומר שבישראל היו אוכפים פסק של מדינת החוץ (תנאי זה מתקיים בדרך כלל כי בישראל יש חוק לאכיפת פסקי חוץ). האפשרות השלישית היא מדינות להן אין אמנה לאכיפת פסקי דין עם ישראל ואין אפשרות חוקית לאכיפת פסקי חוץ. במדינות כאלה יש צורך להגיש תביעה חדשה, אולם בד"כ יהיה ניתן להגיש תביעה המתבססת על פסק הדין הישראלי ולא על עילת התביעה המקורית.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד יואב סלומון

מנהל הפורום: עו"ד יואב סלומון

עו"ד יואב סלומון, מנהל את משרד אבניאל, סלומון ושות', עורך דין משנת 1979, בעל ניסיון רב והתמחות במשפט
למידע נוסף

053-9374435 חיוג
הודעה

משקיע בחו"ל? מבצע עסקה בינלאומית? רוצה להרחיב את הפעילות למדינות אחרות? תובע בחו"ל? קיבלת ירושה בחו"ל? לא יודע איך להבטיח את זכויותיך? זה הפורום בשבילך