גביית ארנונה ביתר - פורום ארנונה

שאלה חדשה
 • דוד

  נשלח ע"ידוד 21:03, 14 בינואר 2014

  שלום, לאחרונה הסבו את תשומת ליבי כי בישוב בו אני גר, גובה המועצה האזורית עבור הוועד המקומי את ארנונת הוועד שהיא כ- 53% מארנונת המועצה האזורית ,בעוד שהקווים המנחים של משרד הפנים למיסי וועד מכוונים ל- 30% ממיסי המועצה. פניתי בעניין זה בשאילתא לוועד המקומי ולמועצה האזורית ובבקשה להחזר ההפרשים, אך הוועד אינו יודע להסביר את הגביה ביתר וגם לא הציג אישור המועצה ומשרד הפנים למיסים אלה. מהמועצה האזורית לא נתקבלה תשובה. יש לציין כי גביה זו החלה בשנת 2003-4. שאלותיי: 1. במידה ואכן הגביה נעשתה ביתר והמועצה והוועד מסרבים להחזיר את ההפרשים, מה הן האפשרויות העומדות לפני לקבלת החזר (ייצוגית, תביעות קטנות וכו') 2. את מי יש לתבוע במקרה כזה תודה דוד

  השב
 • 15:10, 15 בינואר 2014

  הכלל בגדר 30% מסי ועד מקומי הוא בגדר המלצה בלבד של משרד הפנים ואינו מחייב. התנאי היחיד בחוק בסעיף 10 לתקנות ההסדרים שם נקבע כי: "לעניין השיעור המזערי והמרבי שרשאית רשות מקומית להטיל על פי תקנות אלה יראו את הארנונה המוטלת על נכס שנמצא בתחום ועד מקומי, כסכום המצטבר של הארנונה המוטלת בשלו הן על ידי הועד המקומי והן על ידי המועצה האזורית".

  לגבי תביעה - מדובר בתביעת השבה ולכן הסמכות היא לבית משפט אזרחי שלום (בהנחה שהתביעה לא עולה על 2.5 מיליון ש"ח) וניתן גם בתביעות קטנות. הנתבע בעניין זה הוא הועד המקומי שחרג מאותם 30% (כאמור לכאורה כי מדובר בהמלצה)

  תגובה

ארנונה, אגרות והיטלים, דרישה מהעירייה, הליכי גביה, איך מתמודדים עם הרשות המקומית? מה קובע החוק? מה מותר ומה אסור? מדיניות מיסוי ראויה בשלטון המקומי וכל שאלה שתרצו בתחום, בפורום זה.