בטול פס"ד בוררות, תשלומי איזון - פורום תכנון ובניה

שאלה חדשה
  • שמואל

נשלח ע"ישמואל 11:48, 19 ביולי 2013

שלום, ביתי נבנה לפני 17 שנים ובצידו בעיות רבות. מדובר בבניין בן 3 דירות - בתום לב, אני רכשתי בזמנו שליש מהמקרקעין וזכויותי רשומות בטאבו.. תנאי הרכישה עפ"י ההסכם: שליש זכויות גם בכל מ"ר עתידי, באם יהיה. עד היום אין טופס אכלוס לבניין מהסיבות הבאות: שני בעלי הזכויות האחרים (ביניהם הקבלן המבצע) מכרו הדירות לצדדים שלישיים עם תחילת הבניה. ברמת ההיתר, הזכויות שהוקצו לדירתי גבוהות יותר מ 2 הדירות האחרות - 121 מ"ר לעומת 115 ו 87 מ"ר בשתי הדירות האחרות. הקבלן המבצע (שהיה הבעלים של דירת גג עם 87 מ"ר בהיתר) התרשל כבר בשלב השלד ועבודתו הופסקה. הוא מכר את זכויותיו כאמור לצד ג', אשר פלש למבנה (לאחר סכסוך שהתגלע ביניהם) ובנה בעצמו כ 400 מ"ר(!) כולל קומה נוספת שבנה בעליית הגג. בנוסף, הוא סיפח לדירתו את המעבר לגג, כך שעד היום אין לי כל גישה לגג ואין לי מערכת סולרית. אני מחמם כל השנים מים באמצעות חשמל. גם לבעל הדירה השני נבנו בפועל יותר מ"ר מאשר בדירתי. לפני כ 11 שנה פנינו לבורר אשר על סמך מסמכי רכישה שהציגו הצדדים האחרים, קבע מה מהשטח הבנוי שייך למי מהצדדים. לצערי, פסיקתו לא הייתה הוגנת, ואף קיפחה אותי מאוד. בהתעלם מזכויותי הראשוניות, הוא אף לא פסק כל תשלומי איזון. יחד עם זאת, הוא הכפיף את הפסיקה לכך שאותו צד ג' יהרוס החריגות שבנה, יסדיר המעבר לגג - או לחילופין ידאג להכשירן תוך פרק זמן סביר. לפני כשנתיים, פנו שני הצדדים האחרים, שלא בידיעתי, לבקשת שינוי תב"ע . לימים נודע לי כי התב"ע אשרה את הבניין as is כולל הקלות נוספות הנוגעות לקומת הגג. יחד עם זאת, טרם ניתן טופס אכלוס כיוון שהעירייה (ירושלים) פתחה תיק כנגד צד ג' בגין שינויי בנייה בלתי חוקיים נוספים שנקט בשנתיים האחרונות. שאלותי: האם לאור הנ"ל, פס"ד הבורר תקף, או בטל, בפרט לאור העובדה שההגבלות לפסיקה שהטיל הבורר (סלילת מעבר לגג, הכשרת חריגות) - לא קויימו מזה 11 (!) שנים. לחילופין, האם צריך להגיש תביעה לביה"מ לביטול פסק הבורר, קביעת תשלומי איזון ופיצוי בגין נזקים מצטברים שנגרמו לי כעולה מהאמור לעיל. במידה ופס"ד הבורר תקף, האם פסיקתו מהווה "הסכם שיתוף" ביחס למידות של כל אחת מהדירות. תודה מראש שמואל

השב
  • 12:23, 31 ביולי 2013

שמואל שלום,

צר לי, אך שאלתך איננה בתחום התכנון והבניה.

תגובה
מנהל הפורום:עו"ד עמנואל סולומונוב

מנהל הפורום: עו"ד עמנואל סולומונוב

בוגר הפקולטה למשפטים באוניברסיטת ירושלים. מוסמך לעסוק בעריכת דין משנת 1972. עו"ד סולומונוב משמש אף
למידע נוסף

053-9378369 חיוג
הודעה

הפורום עוסק בשאלות בדבר הגשת בקשות להיתרי בניה, אישורים חורגים, סוגיות בדבר הופעות בועדות תכנון, תוספות לבתים, הגשת התנגדויות לתוספות בניה בבניינים, הריסת מבנים, הגשת ערעורים ונושאים נוספים.