• 30 באוגוסט 2014

רישיון בנייה וחובת בניית מקלט

שלום רב ,
    אני מתגורר באחת משבע יחידות דיור צמודות קרקע שנבנו על חלקת קרקע אחת – כולן בבנייה פרטית – ולא באותו זמן .
    כל היחידות מחוברות זו לזו בחיבורים קשיחים אך טרם בוצע רישום בית משותף.
    בעת בניית יחידת הדיור שלי , וכדי לחסוך בהוצאות , ביקשתי שהמקלט הנמצא ביחידת הדיור הסמוכה , שכבר הייתה קיימת , וגודלו של המקלט שבה הספיק לשתי יחידות הדיור , ישמש גם אותי – כאשר הבעלים של היחידה האמורה נתנה את הסכמתה לכך .
    ראש הראשות המקומית ביקר במקום , התייעץ עם הוועדה המקומית לתכנון ובנייה , נתן את הסכמתו , וחתם על תכניות הבנייה .
    בהמשך לכך חתמו על התכניות גם כל בעלי הזכויות בקרקע , והוצא רישיון בנייה .
    לפני זמן מה החליטו כל בעלי הזכויות לבצע רישום בית משותף וחלוקת משנה של חלקת הקרקע (להלן – ההליך) .
    הדבר נמסר לטיפולו של עו"ד ובמועד מסוים נערכה פגישה עמו בהשתתפות כל בעלי הזכויות .
    במהלך הפגישה טענו בעלי הזכויות , למעט אני , שכיוון שבביתי אין מקלט , והמקלט המשרת את ביתי נמצא ביחידת הדיור הסמוכה , הרי שאם יבוצע ההליך על פי המצב הקיים , ייווצר מצב בו איהנה מזכויות יתר מסוימות .
    עוה"ד אמר שהפתרון הוא שאוותר על זכויותיי במקלט – כולל השימוש בו , הוא יכין תכניות - שונות מאלו שאושרו במסגרת רישיון הבנייה -השוללות ממני את הזכויות הנ"ל , והפתרון יתקבל אם כל בעלי הזכויות , כולל אני , יחתמו שהם מסכימים לכך – כמובן שסירבתי לחתום .
    שאלותיי :
    1. כיוון שמתן רישיון הבנייה היה מותנה בקיומו של מקלט , וכיוון שנקבע כחוק שהמקלט ביחידת הדיור הסמוכה ישמש גם את ביתי – האם
    קיימת אפשרות חוקית שפתרון כנ"ל יבוצע הלכה למעשה ?
    זאת בידיעה שהתכניות השונות דלעיל אמורות לקבל את אישורה של הועדה המקומית .
    2. האם אני רשאי לוותר על מקלט ששויך כחוק לביתי כחלק מרישיון הבנייה – כאשר אין בנמצא מקלט חלופי ?
    3. אודה לך על ציון סעיפי החוק ו/או התקנות שעל פיהן יינתנו תשובותיך .
    בתודה , חנן .

30 באוגוסט 2014
  • 4 בספטמבר 2014

רישיון בנייה וחובת בניית מקלט

חנן שלום,

הנושא הוא בתחום רישום בית משותף והזכויות של בעלי הנכסים
    במסגרת זו ואיננו קשור לתחום התכנון והבניה.

4 בספטמבר 2014
שלום, מה השאלה המשפטית שלך?