האם "מרכז ה-X הישראלי" הוא סימן מוגן? - פורום סימני מסחר, מותגים ומכס

שאלה חדשה
 • דן

  נשלח ע"ידן 11:59, 7 באפריל 2013

  שלום רב, אם X הוא שם גנרי של מוצר כלשהו (למשל גיטרה או חליל), ומישהו מפרסם את עסקו כ- "מרכז ה-X הישראלי", האם גם אני רשאי לפרסם כך את עסקי? בדקתי שמאגר סימני המסחר והוא לא רשום.. שאלה נוספת: אם אעשה שינו קל, לדוגמא ל-"מרכז ה-X בישראל", האם אהיה מוגן? האם אוכל לרשום על זה סימן מסחר? אשמח לקבל תשובה מנומקת. תודה רבה

  השב
 • 12:24, 7 באפריל 2013

  שלום דן.

  תודה על המייל. להלן תשובתי, אני מקווה שהיא מספיק מנומקת בשבילך:

  צריך להבחין בין שימוש לרישום. ייתכן ותוכל להשתמש בסימן מסוים (בהנחה שצדדים שלישיים לא יתנגדו/ימנעו השימוש), אך השימוש אינו בהכרח מבטיח כי תוכל לרשום את הסימן בפנקס סימני המסחר.

  באשר לרישום האות "X" בפנקס סימני המסחר, ישנן שתי בעיות עיקריות:

  1. רשם סימני המסחר אינו נוהג ליתן מונופול על אותיות בודדות;

  2. האות "X" מקובלת בתחום תעשיית המין.על כן, בתחום זה האות נחשבת לתיאורית ולא יאפשרו רישומה.

  ככל שתוסיף יותר מלל ועיצוב לאות "X", הסיכוי לרשום אותו בפנקס יגבר.

  בברכה,

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד ניב מורן

מנהל הפורום: עו"ד ניב מורן

בוגר במשפטים LL.B (בהצטיינות) המסלול האקדמי המכללה למינהל (2009); תואר שני במשפטים LL.M מאוניברסיטת
למידע נוסף

053-9373371 חיוג
הודעה

סימני מסחר, הידועים בשפה לא משפטית/פשוטה כ"מותגים", הינם אותם השמות, סימני לוגו ועיצובים המכסים את המוצרים ו/או השירותים המשווקים לקהל הצרכנים.
סימני מסחר מקלים על הצרכן בזיהוי מקור וטיב הסחורות/שירותים. אין חובה לרשום סימן מסחר אצל רשם סימני המסחר. אך יתרונות הרישום ביחס לעלות הרישום הופכים את הליך הרישום לכדאי ביותר. בפורום זה, ניתן לקבל מענה לשאלות הטכניות בהקשר להליך רישום סימני המסחר אצל רשם סימני המסחר. כמו כן, ניתן לקבל מענה בנושאים הקשורים להליכים משפטיים מול רשם סימני המסחר. הליכים הכוללים התנגדויות, בקשות למחיקת סימן מסחר ועוד.
כמו כן, בפורום זה יידון כל נושא אכיפת זכויותיו של בעל סימן מסחר בבתי המשפט. כפי שיוסבר בפורום, ניתן לאכוף גם את זכויותיו של בעל סימן מסחר שאינו סימן רשום בפנקס סימני המסחר. אך כפי שיידון בפורום, זכויותיו של בעל סימן מסחר רשום עדיפות ביחס לזכויותיו של בעל סימן מסחר שאינו רשום. כל הנושאים הנ"ל, וכן כל נושא אחר הקשור לסימני מסחר, יידונו בפורום זה.