שימוש מטעה בשם העסק - פורום סימני מסחר, מותגים ומכס

שאלה חדשה
 • אלי

  נשלח ע"יאלי 18:53, 5 בדצמבר 2015

  שלום רב, הנני בעלים של עסק הנושא שם ייחודי (השם הוא צירוף שתי מילים היוצר קונוטציה הקשורה לתחום העיסוק). לעסק קיים אתר אינטרנט הנושא את שם העסק וכן דף פייסבוק מצליח באותו שם. העסק בן 8 שנים. יש לציין כי השם כה ייחודי שפרט לאתר שלנו הנושא סיומת CO.IL לא קיים אתר נוסף בעולם בשם זה (סיומת COM וכדומה).למרות שהשם הוא באנגלית. לאחרונה, לקוחות שלנו הפנו את תשומת ליבנו לשני דפי פייסבוק חדשים הנושאים את שם העסק שלנו ועוסקים בתחום שלנו. מה עלי לעשות כדי לגרום לשני הדפים לשנות את שמותיהם???

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד איילה לוי-שטרן

  איילה לוי-שטרן,מנהל הפורום

  11:46, 6 בדצמבר 2015

  שלום אלי,
  על פי חוק עוולות מסחריות, שימוש בשם העסק שלך עשוי להיחשב כגניבת עין, קרי מצב שבו העסקים האחרים גורמים לכך ששם העסק שלהם יחשב בטעות כקשור לשם העסק שלך, ובנסיבות מסויימות ניתן יהיה לתבוע אותם בשל כך. מהדברים שכתבת, נראה כי שם העסק שלך אינו מוגן כסימן מסחר בישראל, ועל כן, מבחינה משפטית לכאורה, אין לך עילה לתבוע את העסקים הללו בגין הפרת הסימן. עם זאת, מומלץ לבחון עם עורך דין העוסק בתחום זה את האפשרות לרשום את שם העסק כסימן מסחר. באם שם העסק ירשם כסימן מסחר, ותוכל לבסס מוניטין קודם בשם העסק, הרי שיתכן שתוכל לפעול לאכיפת זכויותיך מול העסקים האחרים גם בעילה זו.

  בברכה,
  איילה

  * האמור באתר אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא

  תגובה
 • מנהל הפורום:עו"ד איילה לוי-שטרן

  איילה לוי-שטרן,מנהל הפורום

  11:24, 14 בדצמבר 2015

  שלום אורן,

  קיימים שני סוגי הליכים לעיכוב סחורות במכס עקב חשד להפרת סימן מסחר- הליך "קצר" והליך "ארוך". במסגרת ההליך הקצר, הסחורות מועכבות ל-3 ימי עבודה כדי לאפשר לבעל הסימן לבחון האם הסחורות מפירות את הסימן שלו, והמכס שולח לו תמונות ו/או דוגמאות של הסחורות. באם לא מוגשת חוות דעת למכס מטעמו לפיה הסחורות מפירות את סימן המסחר, במסגרת תקופה זו, הסחורות ישוחררו (חוות דעת זו גם מועברת לעיונך). באם תוגש חוות דעת למכס לפיה קיימת הפרה של הסימן, הסחורות יושמדו. במסגרת הליך ארוך, הסחורות מועכבות ל-3 ימי עבודה במסגרתם ניתנת אפשרות לבעל הסימן להגיש ערבות בנקאית למכס ולאחר מכן להגיש תביעה נגד היבואן. בהליך זה הסחורות לא מושמדות עם הגשת הערבות אלא רק לאחר חתימה על הסכם פשרה ו/או סיום ההליך המשפטי מול היבואן. כמובן שהינך יכול להגיש תביעה כנגד אגף המכס ו/או בעל הסימן בשל עיכוב הסחורות, אך מומלץ להתייעץ עם עורך דין המתמחה בנושא, כדי שיבחן את נסיבות המקרה וייעץ לך כיצד לפעול.

  בברכה,
  איילה
  * האמור באתר אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד ניב מורן

מנהל הפורום: עו"ד ניב מורן

בוגר במשפטים LL.B (בהצטיינות) המסלול האקדמי המכללה למינהל (2009); תואר שני במשפטים LL.M מאוניברסיטת
למידע נוסף

053-9373371 חיוג
הודעה

סימני מסחר, הידועים בשפה לא משפטית/פשוטה כ"מותגים", הינם אותם השמות, סימני לוגו ועיצובים המכסים את המוצרים ו/או השירותים המשווקים לקהל הצרכנים.
סימני מסחר מקלים על הצרכן בזיהוי מקור וטיב הסחורות/שירותים. אין חובה לרשום סימן מסחר אצל רשם סימני המסחר. אך יתרונות הרישום ביחס לעלות הרישום הופכים את הליך הרישום לכדאי ביותר. בפורום זה, ניתן לקבל מענה לשאלות הטכניות בהקשר להליך רישום סימני המסחר אצל רשם סימני המסחר. כמו כן, ניתן לקבל מענה בנושאים הקשורים להליכים משפטיים מול רשם סימני המסחר. הליכים הכוללים התנגדויות, בקשות למחיקת סימן מסחר ועוד.
כמו כן, בפורום זה יידון כל נושא אכיפת זכויותיו של בעל סימן מסחר בבתי המשפט. כפי שיוסבר בפורום, ניתן לאכוף גם את זכויותיו של בעל סימן מסחר שאינו סימן רשום בפנקס סימני המסחר. אך כפי שיידון בפורום, זכויותיו של בעל סימן מסחר רשום עדיפות ביחס לזכויותיו של בעל סימן מסחר שאינו רשום. כל הנושאים הנ"ל, וכן כל נושא אחר הקשור לסימני מסחר, יידונו בפורום זה.