רישום שם עסק כסימן מסחר - פורום סימני מסחר, מותגים ומכס

שאלה חדשה
 • נטע

  נשלח ע"ינטע 15:33, 26 בינואר 2016

  שלום, הקמתי עסק חדש אשר נושא את שמי. האם יש לי זכות יוצרים על השם? האם אני יכולה לרשום את השם כסימן מסחר? תודה, נטע

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד איילה לוי-שטרן

  איילה לוי-שטרן,מנהל הפורום

  16:24, 26 בינואר 2016

  היי נטע,

  ככלל, שימי לב שזכות יוצרים אינה נדרשת לרישום ברישום פומבי כלשהו כדי להקים אותה, אלא עומדת ליוצר מיום היווצרה. קיימת אפשרות ששמך יהיה מוכר כביטוי המהווה יצירה המוגנת בזכויות יוצרים, אולם בתי המשפט מכירים בהגנה זו רק במקרים חריגים לאור העובדה שמדובר ביצירות קצרות מאוד, המתקשות לעמוד בדרישת המקוריות.
  לאור העובדה כי מדובר בשם פרטי ובשם משפחה, הסיכוי כי מדובר בביטוי בר הגנה בזכויות יוצרים הוא נמוך.
  לגבי רישום שמך כסימן מסחר, הזכות בסימן המסחר קמה עם רישומו ברשם סימני המסחר הרלוונטי. ניתן לרשום את השם כסימן מסחר לא מעוצב (רק את שם העסק), ללא תלות בעיצוב מסויים, או כסימן מסחר מעוצב (הכוונה לכיתוב מעוצב ו/או איורים או תמונות כלשהם). לפני הרישום, יש לבדוק אם קיים סימן מסחר רשום בשם זהה במאגר של רשם סימני המסחר ו/או האם מדובר בסימן מסחר מוכר היטב (גם אם אינו רשום כסימן מסחר) כדי לכלכל את צעדייך בבואך לרשום את שם העסק. מומלץ להיוועץ בעו"ד בתחום לפני שתחליטי כיצד את רוצה לפעול.
  בהצלחה,
  איילה
  * האמור באתר אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד ניב מורן

מנהל הפורום: עו"ד ניב מורן

בוגר במשפטים LL.B (בהצטיינות) המסלול האקדמי המכללה למינהל (2009); תואר שני במשפטים LL.M מאוניברסיטת
למידע נוסף

053-9373371 חיוג
הודעה

סימני מסחר, הידועים בשפה לא משפטית/פשוטה כ"מותגים", הינם אותם השמות, סימני לוגו ועיצובים המכסים את המוצרים ו/או השירותים המשווקים לקהל הצרכנים.
סימני מסחר מקלים על הצרכן בזיהוי מקור וטיב הסחורות/שירותים. אין חובה לרשום סימן מסחר אצל רשם סימני המסחר. אך יתרונות הרישום ביחס לעלות הרישום הופכים את הליך הרישום לכדאי ביותר. בפורום זה, ניתן לקבל מענה לשאלות הטכניות בהקשר להליך רישום סימני המסחר אצל רשם סימני המסחר. כמו כן, ניתן לקבל מענה בנושאים הקשורים להליכים משפטיים מול רשם סימני המסחר. הליכים הכוללים התנגדויות, בקשות למחיקת סימן מסחר ועוד.
כמו כן, בפורום זה יידון כל נושא אכיפת זכויותיו של בעל סימן מסחר בבתי המשפט. כפי שיוסבר בפורום, ניתן לאכוף גם את זכויותיו של בעל סימן מסחר שאינו סימן רשום בפנקס סימני המסחר. אך כפי שיידון בפורום, זכויותיו של בעל סימן מסחר רשום עדיפות ביחס לזכויותיו של בעל סימן מסחר שאינו רשום. כל הנושאים הנ"ל, וכן כל נושא אחר הקשור לסימני מסחר, יידונו בפורום זה.