שאלה על זכויות יוצרים בלוגו - פורום סימני מסחר, מותגים ומכס

שאלה חדשה
 • מיכל

  נשלח ע"ימיכל 13:57, 3 בפברואר 2016

  שלום, הקמתי ללפני כחודשיים חנות באינטרנט, עם לוגו שאני עיצבתי בעצמי. מאחורי השם של העסק ומאחורי הלוגו עומד הסיפור האישי שגרם לי לפתוח את העסק. לפני כיומיים פנתה אליי מישהי וטענה ש"גנבתי" לה את הלוגו, כשהסתכלתי על הלוגו שלה, להפתעתי הרבה, ראיתי שהלוגואים אכן כמעט זהים. אותם צבעים, אותו גופן ואפילו אותו אייקון נלווה. אפילו שם העסק כמעט העסק זהה. ולהפתעתי- גם תחומי העסק שלנו דומים. מיותר לציין שמעולם לא שמעתי עליה או על העסק שלה לפני, הלוגו שעיצבתי נוצר מתוך תוכי לגמרי ומדובר ככל הנראה בצירוף מקרים דיי נדיר או בצורת מחשבה דומה מאוד. בכל מקרה, מה עליי לעשות? האם יש לה עילה לתביעה? איך יש לי דרך להוכיח שמעולם לא שמעתי עליה ובטח שלא העתקתי ממנה? תודה רבה!

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד איילה לוי-שטרן

  איילה לוי-שטרן,מנהל הפורום

  18:07, 7 בפברואר 2016

  מיכל שלום,

  ככלל, ההגנה על זכויות קנייניות בלוגו נעשית באמצעות דיני סימני המסחר, כאשר לעיתים תיתכנה גם עילות חלופיות מכוח דיני זכויות יוצרים, גניבת עין ועשיית עושר שלא כדין.

  לא ניתן להשיב לשאלותיך מבלי לבדוק את מכלול הנסיבות הרלוונטיות לענין, ובהן: מידת הדמיון בין הסימנים, האם למי מהצדדים זכות רשומה, המוניטין הנטען בסימנים, אופן השימוש בסימנים וכו'.

  אני ממליצה לך לפנות בהקדם למשרד עו"ד המתמחה בתחום על מנת לבחון את זכויותיך המשפטיות וכדי להמליץ לך על דרך הפעולה הטובה ביותר.

  * האמור באתר אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא.

  איילה לוי-שטרן

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד ניב מורן

מנהל הפורום: עו"ד ניב מורן

בוגר במשפטים LL.B (בהצטיינות) המסלול האקדמי המכללה למינהל (2009); תואר שני במשפטים LL.M מאוניברסיטת
למידע נוסף

053-9373371 חיוג
הודעה

סימני מסחר, הידועים בשפה לא משפטית/פשוטה כ"מותגים", הינם אותם השמות, סימני לוגו ועיצובים המכסים את המוצרים ו/או השירותים המשווקים לקהל הצרכנים.
סימני מסחר מקלים על הצרכן בזיהוי מקור וטיב הסחורות/שירותים. אין חובה לרשום סימן מסחר אצל רשם סימני המסחר. אך יתרונות הרישום ביחס לעלות הרישום הופכים את הליך הרישום לכדאי ביותר. בפורום זה, ניתן לקבל מענה לשאלות הטכניות בהקשר להליך רישום סימני המסחר אצל רשם סימני המסחר. כמו כן, ניתן לקבל מענה בנושאים הקשורים להליכים משפטיים מול רשם סימני המסחר. הליכים הכוללים התנגדויות, בקשות למחיקת סימן מסחר ועוד.
כמו כן, בפורום זה יידון כל נושא אכיפת זכויותיו של בעל סימן מסחר בבתי המשפט. כפי שיוסבר בפורום, ניתן לאכוף גם את זכויותיו של בעל סימן מסחר שאינו סימן רשום בפנקס סימני המסחר. אך כפי שיידון בפורום, זכויותיו של בעל סימן מסחר רשום עדיפות ביחס לזכויותיו של בעל סימן מסחר שאינו רשום. כל הנושאים הנ"ל, וכן כל נושא אחר הקשור לסימני מסחר, יידונו בפורום זה.