ייבוא של בובות הדומות לדמויות סדרת טלוויזיה לילדים - פורום סימני מסחר, מותגים ומכס

שאלה חדשה
 • אריק

  נשלח ע"יאריק 09:03, 15 באפריל 2016

  שלום, האם זה חוקי לייבא בובות הדומות לדמויות של סדרת טלוויזיה מוכרת לילדים? ברור שעל האריזה או על הדמות לא יופיע סימן המסחר של הסדרה או שם הדמות בסדרה. האם יש איזושהי מגבלה לייבא את המשלוח מבחינת המכס?

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד ניב מורן

  עו"ד ניב מורן,מנהל הפורום

  09:59, 15 באפריל 2016

  אריק שלום רב,

  משאלתך אני מבין שלא מדובר בייבוא מקביל של מוצר מקורי אלא במוצר שהוא למעשה חיקוי של הדמויות המוכרות מסדרת הטלוויזיה. לכן, ראשית אבקש להבהיר שרבים סוברים בטעות שהמכס מעכב רק סחורות שנושאות סימני מסחר, ולכן, אם על הסחורה המיובאת לא מופיע הסימן של היצרן המקורי אז אין בעיה לייבא את המוצר. זוהי טעות. במקרים רבים המכס מעכב סחורות שמפרות לכאורה זכויות יוצרים ולא רק סימני מסחר. אלו אומנם משלוחים קשים יותר לאיתור, אך כשמדובר בדמויות מוכרות, סביר להניח שהמכס יעכב את המשלוח ויודיע לבעל הזכות על עיכוב הטובין לצורך נקיטת הליכי אכיפה.

  עוד חשוב לזכור, שסימני מסחר יכולים להיות גם על הדמויות עצמן. חברות תוכן רבות נוהגות להגיש לרישום סימנים לא רק על שם הדמויות אלא גם על החוזי (הדמות) שלהן. במקרה כזה יהיו למוצר כמה שכבות הגנה (זכויות יוצרים וסימני מסחר).

  גם אם המכס לא איתר את המשלוח כהפרה והתיר את כניסת המשלוח לשוק, בעל הזכויות יכול לפעול להגנת זכויותיו בהגשת תביעה לבית המשפט בעילה של הפרת זכויות יוצרים, הפרת סימן מסחר, גניבת עין, עשיית עושר וכו'.

  בברכה,
  ניב
  * האמור באתר אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד ניב מורן

מנהל הפורום: עו"ד ניב מורן

בוגר במשפטים LL.B (בהצטיינות) המסלול האקדמי המכללה למינהל (2009); תואר שני במשפטים LL.M מאוניברסיטת
למידע נוסף

053-9373371 חיוג
הודעה

סימני מסחר, הידועים בשפה לא משפטית/פשוטה כ"מותגים", הינם אותם השמות, סימני לוגו ועיצובים המכסים את המוצרים ו/או השירותים המשווקים לקהל הצרכנים.
סימני מסחר מקלים על הצרכן בזיהוי מקור וטיב הסחורות/שירותים. אין חובה לרשום סימן מסחר אצל רשם סימני המסחר. אך יתרונות הרישום ביחס לעלות הרישום הופכים את הליך הרישום לכדאי ביותר. בפורום זה, ניתן לקבל מענה לשאלות הטכניות בהקשר להליך רישום סימני המסחר אצל רשם סימני המסחר. כמו כן, ניתן לקבל מענה בנושאים הקשורים להליכים משפטיים מול רשם סימני המסחר. הליכים הכוללים התנגדויות, בקשות למחיקת סימן מסחר ועוד.
כמו כן, בפורום זה יידון כל נושא אכיפת זכויותיו של בעל סימן מסחר בבתי המשפט. כפי שיוסבר בפורום, ניתן לאכוף גם את זכויותיו של בעל סימן מסחר שאינו סימן רשום בפנקס סימני המסחר. אך כפי שיידון בפורום, זכויותיו של בעל סימן מסחר רשום עדיפות ביחס לזכויותיו של בעל סימן מסחר שאינו רשום. כל הנושאים הנ"ל, וכן כל נושא אחר הקשור לסימני מסחר, יידונו בפורום זה.