האם רישום סימן מסחר בעל לוגו או צורה חזקים יותר מאשר רישום שם בלבד? - פורום סימני מסחר, מותגים ומכס

שאלה חדשה
 • דורון

  נשלח ע"ידורון 09:42, 8 ביוני 2016

  בוקר טוב! אני במגעים עם גורם מחו"ל לגבי הבאת מוצריו ארצה באופן בלעדי. האם אוכל לרשום סימן מסחרי על המוצרים הללו, על שמי, בישראל בלבד, היות ואני אהיה מפיץ בלעדי? כמו כן האם מספיק שארשום את שם המותג ללא לוגו למשל?

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד ניב מורן

  עו"ד ניב מורן,מנהל הפורום

  10:01, 8 ביוני 2016

  דורון שלום רב,

  ראשית, בהצלחה במו"מ עם אותו גורם. בשלב המו"מ כדאי להסדיר מול בעל הזכויות במותג את התנאים לגבי רישום ושימוש בסימן המסחר בישראל. בדרך כלל מקובל לרשום את שם היצרן או הספק של הטובין כבעל הסימן ואת המפיץ כבעל רשיון שימוש. חשוב להסדיר נושא זה טרם תחילת השימוש במוצרים הנושאים את הסימן בישראל, כי רק לבעל הסימן, או לבעל רשיון שנרשם אצל רשם סימני המסחר הזכות לאכוף כנגד מפרים.

  לגבי שאלתך השניה - פעמים רבות עדיף לרשום רק סימן מילה ללא כל עיצוב, שכן לסימן מילה הגנה רחבה יותר והוא מגן גם כנגד רפרודוקציות מעוצבות של הסימן. לעומת זאת, ההגנה הניתנת לסימן מעוצב מצומצמת יותר. עם זאת, לא כל סימן כשיר לרישום כסימן מילה. למשל, במרבית המקרים סימן המתאר את הטובין אינו כשיר להירשם כסימן מסחר שכן מילות התיאור משמשות גם את יתר הסוחרים והעוסקים באותו תחום ולכן צריכות להישאר פתוחות לשימוש.

  אנו ממליצים לך לפנות כבר עתה, לעו"ד המתמחה בתחום על מנת שייעץ לך הן לענין המו"מ עם בעל הזכות והן לגבי האופן בו כדאי להגיש את הבקשה לרישום הסימן.

  בברכה,
  ניב
  * אין לראות באמור בתשובה זו ייעוץ משפטי אלא רק מתן מידע כללי.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד ניב מורן

מנהל הפורום: עו"ד ניב מורן

בוגר במשפטים LL.B (בהצטיינות) המסלול האקדמי המכללה למינהל (2009); תואר שני במשפטים LL.M מאוניברסיטת
למידע נוסף

053-9373371 חיוג
הודעה

סימני מסחר, הידועים בשפה לא משפטית/פשוטה כ"מותגים", הינם אותם השמות, סימני לוגו ועיצובים המכסים את המוצרים ו/או השירותים המשווקים לקהל הצרכנים.
סימני מסחר מקלים על הצרכן בזיהוי מקור וטיב הסחורות/שירותים. אין חובה לרשום סימן מסחר אצל רשם סימני המסחר. אך יתרונות הרישום ביחס לעלות הרישום הופכים את הליך הרישום לכדאי ביותר. בפורום זה, ניתן לקבל מענה לשאלות הטכניות בהקשר להליך רישום סימני המסחר אצל רשם סימני המסחר. כמו כן, ניתן לקבל מענה בנושאים הקשורים להליכים משפטיים מול רשם סימני המסחר. הליכים הכוללים התנגדויות, בקשות למחיקת סימן מסחר ועוד.
כמו כן, בפורום זה יידון כל נושא אכיפת זכויותיו של בעל סימן מסחר בבתי המשפט. כפי שיוסבר בפורום, ניתן לאכוף גם את זכויותיו של בעל סימן מסחר שאינו סימן רשום בפנקס סימני המסחר. אך כפי שיידון בפורום, זכויותיו של בעל סימן מסחר רשום עדיפות ביחס לזכויותיו של בעל סימן מסחר שאינו רשום. כל הנושאים הנ"ל, וכן כל נושא אחר הקשור לסימני מסחר, יידונו בפורום זה.