שימוש בסימן בעברית כשהסימן נרשם באנגלית בלבד - פורום סימני מסחר, מותגים ומכס

שאלה חדשה
 • נטע

  נשלח ע"ינטע 09:24, 12 ביולי 2016

  ניב שלום, יש לי עסק קטן בתחום האופנה ובמשך מספר שנים אני עושה שימוש במותג מסוים בעברית שמופיע על שלט החנות מבחוץ וגם על תוויות שאני משדכת לבגדים שאני מייבאת באופן אישי. לפני מספר ימים, קיבלתי מכתב התראה מעו"ד של חברת אופנה בינלאומית מוכרת שטוענת שאני מפרה סימן מסחר שלה. בדקתי והסימן שלה רשום בישראל רק באנגלית, האם באמת השימוש שאני עושה באותו השם בעברית מפר את סימן המסחר?

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד ניב מורן

  עו"ד ניב מורן,מנהל הפורום

  09:40, 12 ביולי 2016

  נטע שלום ותודה על שאלתך.

  רבים טועים לחשוב ששימוש בתעתיק לעברית של סימן מסחר שנרשם או מוכר באנגלית, אינו מפר את סימן המסחר. ובכן, בשורה ארוכה של החלטות בבתי משפט וברשות הפטנטים, המדגמים וסימני המסחר, נקבע שטרנסליטרציה של סימן (שימוש בתעתיק עברי של סימן לועזי) עשויה להטעות צרכנים לחשוב שיש קשר של חסות או הרשאה בין בעלת הסימן לבין מי שעושה שימוש בתעתיק. הטעיה יכולה להוות הפרה של סימן מסחר ואף בנסיבות מסוימות גניבת עין ודילול מוניטין של בעל הסימן.

  לכן, אני ממליץ לך לפנות לייעוץ פרטני של עו"ד המתמחה בתחום כדי שיוכל לייעץ לך בדבר האפשרויות העומדות בפניך.

  בהצלחה.

  ניב
  * אין באמור בתשובה זו משום ייעוץ משפטי או מתן חוו"ד. יש לראות באמור מתן מידע כללי בלבד.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד ניב מורן

מנהל הפורום: עו"ד ניב מורן

בוגר במשפטים LL.B (בהצטיינות) המסלול האקדמי המכללה למינהל (2009); תואר שני במשפטים LL.M מאוניברסיטת
למידע נוסף

053-9373371 חיוג
הודעה

סימני מסחר, הידועים בשפה לא משפטית/פשוטה כ"מותגים", הינם אותם השמות, סימני לוגו ועיצובים המכסים את המוצרים ו/או השירותים המשווקים לקהל הצרכנים.
סימני מסחר מקלים על הצרכן בזיהוי מקור וטיב הסחורות/שירותים. אין חובה לרשום סימן מסחר אצל רשם סימני המסחר. אך יתרונות הרישום ביחס לעלות הרישום הופכים את הליך הרישום לכדאי ביותר. בפורום זה, ניתן לקבל מענה לשאלות הטכניות בהקשר להליך רישום סימני המסחר אצל רשם סימני המסחר. כמו כן, ניתן לקבל מענה בנושאים הקשורים להליכים משפטיים מול רשם סימני המסחר. הליכים הכוללים התנגדויות, בקשות למחיקת סימן מסחר ועוד.
כמו כן, בפורום זה יידון כל נושא אכיפת זכויותיו של בעל סימן מסחר בבתי המשפט. כפי שיוסבר בפורום, ניתן לאכוף גם את זכויותיו של בעל סימן מסחר שאינו סימן רשום בפנקס סימני המסחר. אך כפי שיידון בפורום, זכויותיו של בעל סימן מסחר רשום עדיפות ביחס לזכויותיו של בעל סימן מסחר שאינו רשום. כל הנושאים הנ"ל, וכן כל נושא אחר הקשור לסימני מסחר, יידונו בפורום זה.