רישום פטנט מכאני עם גרסאות דומות - פורום פטנטים

שאלה חדשה
 • שרון

  נשלח ע"ישרון 18:59, 5 באוקטובר 2012

  שלום רב גד, רציתי לשאול לגבי רישום פטנט מכאני שקומבינציות שלו כבר קיימות מלפני 5 שנים ומעלה, אך אף גרסא לא יצאה לשוק. הוקדשה מחשבה רבה על המוצר המכאני שאנחנו מתכננים ועכשיו בסקר ספרות פטנטים אנחנו מוצאים קומבינציות שלו, חלקן כלליות יותר וחלקן פחות, כאשר פטנט אחד מאד קרוב למה שאנחנו מייצרים מבחינה רעיונית אך הוא לא מפורט בשרטוט ומסביר את הפעולות המכאניות שגורמות למנגנון לעבוד + חסר לו אלמנט שהוספנו לשלנו מראש שאמור לעשות את המוצר טוב ובטוח יותר. אני אשתמש באנלוגיה כדי להמחיש את הקירבה: אם נניח אדם רושם פטנט עבור אקדח בתור רעיון כללי וללא ניצרה מבלי לרדת לפרטים, וכמה שנים לאחר מכן אדם שני רוצה לרשום פטנט עבור אקדח M9 עם ניצרה האם האדם השני יכול לרשום את הפטנט ? כלומר האם ניתן ע"י הוספת מנגנון או אלמנט לקונספט כללי קיים, וירידה לרזולוציית פרטים גבוהה יותר על פעולת המנגנון, לרשום פטנט חדש? תודה רבה על הסבלנות וחג שמח

  השב
 • מנהל הפורום:גד בנט

  גד בנט,מנהל הפורום

  19:50, 5 באוקטובר 2012

  שלום שרון,
  יש כאן שני אספקטים שאתה צריך לקחת בחשבון:
  (1) אם יש לך שיפור של רעיון ידוע, אתה בהחלט יכול לקבל פטנט על השיפור עצמו. אתה צריך להוכיח שיפור ולא סתם ירידה לפרטים.
  (2) יש מצב שתקבל פטנט על השיפור, אבל הפטנט הראשון (בהנחה שהתקבל פטנט והוא עדיין בתוקף)יכיל את המוצר שלך ואז לא תוכל למכור אותו ללא הסכם בעל הפטנט הראשון. הכל תלוי בתביעות הפטנט שקובל. חובה עליך להתייעץ עם עורך פטנטים כדי לקבל חוות דעת בנושא.
  לדוגמא, אני הראשון שהמציא מכונית וקבלתי פטנט כללי על מכונית (בפשטות: כלי רכב ממונע). ונגיד שתארתי מנוע בנזין, ואתה ממציא מנוע דיזל.
  יש מצב שיתנו לך פטנט על מנוע הדיזל, אבל מכיוון שיש לי פטנט כללי על כל מכונית עם מנוע, לא תוכל למכור את המכונית עם מנוע הדיזל ללא הסכמתי.
  בברכה,
  גדי

  תגובה
מנהל הפורום:גד בנט

מנהל הפורום: גד בנט

עורך הפטנטים גד בנט הינו שותף ובעלים של משרד עורכי הפטנטים בן-עמי ושות' המתמחה בליווי פטנטים במדעי ה
למידע נוסף

053-9377857 חיוג
הודעה

איך לרשום פטנט בארץ ובעולם? על מה אפשר לרשום פטנט? איך מתחילים את הליך הפטנטים? איך לחפש האם האמצאה כבר קיימת? איפה כדאי להגיש בקשת פטנט קודם? איזה זכויות מעניק הפטנט לבעל הפטנט? ממתי מוגן בעל הפטנט? האם ניתן לקבל הגנה לפני קבלת הפטנט? כיצד לזרז את הליך הפטנטים? מהי בקשת זמנית (Provisional)? מתי כדאי להגיש בקשה זמנית ומתי עדיף להגיש בקשה רגילה? כל אילו ונושאים אחרים ידונו בפורום.