הזכות לרישום פטנט - של המזמין (הממציא) או היוצר בפועל - פורום פטנטים

שאלה חדשה
 • דניאל

  נשלח ע"ידניאל 11:16, 13 בינואר 2014

  שלום, אשמח לדעת למי שייכת הזכות לרישום פטנט, האם לממציא ומזמין העבודה או לאלו אשר ייצרו את המוצר בפועל (טכנית)? תודה

  השב
 • מנהל הפורום:גד בנט

  גד בנט,מנהל הפורום

  16:38, 13 בינואר 2014

  שלום דניאל,
  שאלה טובה, המתחלקת לשני חלקים. צריך להבדיל מיהו הממציא ומיהו בעל הזכויות באמצאה.
  שאלת הממציא היא יותר פשוטה. אם מזמין העבודה חשב על הרעיון ודרך היישום, והמבצע רק מבצע טכנית את הוראות המזמין אזי המזמין נחשב לבעל האמצאה מכיוון שהוא הגה את דרך ביצוע הרעיון. אם מזמין העבודה רק הגה קונספט שלא ידע איך מיישמים אותו, ויישום הרעיון לא היה משהו טריוויאלי שכל בעל מקצוע ידע ישר איך לבצע, והמבצע נאלץ לחקור ולהמציא פתרון כדי לפתור את הבעייה, במקרה כזה המבצע נחשב לממציא. ישנם הרבה מקרים אפורים שאולי שני הצדדים יחשבו כממציאים.
  שאלת בעל הזכויות באמצאה יכולה להיות מנותקת משאלת הממציא. בד"כ כלל מזמין העבודה יהיה בעל הזכויות בעבודה עליה הוא שילם, אבל מאד, מאד רוצוי שמזמין העבודה יפרט בחוזה ההזמנה שכל הזכויות בעבודה וכן באמצאות שיתגלו תוך כדי עבודה שייכות אך ורק למזמין העבודה. אם לא ישנו פתח שגם מבצע העבודה יוכל לטעון לזכויות, לדוגמא אם האמצאה אינה חלק מן המוצר שסופק אלא מוצר נלווה בפיתוח למשל.
  בברכה,
  גדי

  תגובה
 • 21:38, 13 בינואר 2014

  תודה גדי,
  האם זה גם כתוב בחוק או בפסיקה?
  אתה מכיר פסקי דין בנושא?

  תגובה
 • מנהל הפורום:גד בנט

  גד בנט,מנהל הפורום

  22:23, 13 בינואר 2014

  שלום דניאל,
  החוק הישראלי לא מפרט מיהו ממציא (כמו שהוא עמום בעוד הרבה סוגיות). העקרונות שציינתי הם עקרונות כללים בקניין רוחני ומפורטים יותר בחוק ובפסיקה בארה"ב. אין לי בשלוף פסקי דין בנושא, כעורכי פטנטים אנחנו מתעסקים יותר בכתיבת פטנטים והגשתם מאשר בתביעות בבתי משפט (שגם ככה יש בארץ מעט מאד תביעות פטנטים, כך שההפסיקה כאן דלה).
  בברכה,
  גדי

  תגובה
מנהל הפורום:גד בנט

מנהל הפורום: גד בנט

עורך הפטנטים גד בנט הינו שותף ובעלים של משרד עורכי הפטנטים בן-עמי ושות' המתמחה בליווי פטנטים במדעי ה
למידע נוסף

053-9377857 חיוג
הודעה

איך לרשום פטנט בארץ ובעולם? על מה אפשר לרשום פטנט? איך מתחילים את הליך הפטנטים? איך לחפש האם האמצאה כבר קיימת? איפה כדאי להגיש בקשת פטנט קודם? איזה זכויות מעניק הפטנט לבעל הפטנט? ממתי מוגן בעל הפטנט? האם ניתן לקבל הגנה לפני קבלת הפטנט? כיצד לזרז את הליך הפטנטים? מהי בקשת זמנית (Provisional)? מתי כדאי להגיש בקשה זמנית ומתי עדיף להגיש בקשה רגילה? כל אילו ונושאים אחרים ידונו בפורום.