מה המדינה הקובעת בעת עסקה באינטרנט - פורום פטנטים

שאלה חדשה
 • דניאל

  נשלח ע"ידניאל 07:51, 8 בספטמבר 2014

  פטנט מגן על מגיש הבקשה מפני מכירת המוצר במדינה בה הוא נרשם. השאלה שלי נוגעת לגבי עסקאות באתרי אינטרנט בנלאומיים בהן המוכר הוא עצמאי והאתר הוא רק פלפורמה כמו איביי, אמזון, אליבאבא וכו. יש פה בעצם 3 מדינות שונות. המדינה בה נמצא המוכר, המדינה של הקונה והמדינה בה רשום אתר הסחר. איזו מהמדינות היא הקובעת בדבר הפרה של פטנט?

  השב
 • מנהל הפורום:גד בנט

  מנהל הפורום,מנהל הפורום

  10:40, 8 בספטמבר 2014

  שלום דניאל,
  קודם כל חשוב להבהיר שההגנה שפטנט מעניק היא רק מרגע שבקשת הפטנט מאושרת. בקשת פטנט לכשעצמה לא מספקת הגנה כנגד העתקה.
  כפי שציינת, פטנט מעניק הגנה במדינה בה הוא נרשם. ההגנה היא מפני כל שימוש מסחרי כגון, מכירה, הצעה למכירה, ייצור, שינוע וכו'. כדי שהפטנט יהיה "עם שיניים" אתה צריך להוכיח שימוש מסחרי באותה מדינה. השימוש יכול להיות ע"י הקונה, המוכר, שרתי המוכר, אספקת הסחורה וכו'.
  בברכה,
  גדי

  תגובה
 • 11:20, 8 בספטמבר 2014

  תודה על התשובה. אני רוצה עוד קצת לחדד את השאלה שלי עם דוגמא. נניח שהפטנט רשום בארהב, המוכר הוא מישראל והקונה אמריקאי. העסקה מתבצעת דרך איביי. האם זה נחשב עסקה בישראל או בארה"ב? כי אם זה עסקה בארה"ב אזי יש פה הפרה של הזכויות.

  תגובה
 • מנהל הפורום:גד בנט

  מנהל הפורום,מנהל הפורום

  11:40, 8 בספטמבר 2014

  שלום דניאל,
  מבחינת הפטנט, העסקה לא "מקוטלגת" או ישראל או ארה"ב. אם יש חלק מן העסקה שנעשה בארה"ב, זו יכולה להיות הפרה של הפטנט האמריקאי. אם קונה אמריקאי, ניגש דרך שרתים אמריקאים לקונה בישראל ורוכש מוצר המפר פטנט אמריקאי, זוהי הפרה של הפטנט האמריקאי, למשל בעת הכנסת הסחורה לארה"ב.
  בברכה,
  גדי

  תגובה
 • 12:20, 8 בספטמבר 2014

  תודה גד,

  זאת אומרת שמיקום הלקוח הוא הקובע מבחינת הפרת הפטנט?
  אז אני אקשה עוד קצת ברשותך: בהמשך לדוגמא הנל שבה הפטנט והשרתים אמריקאים, המוכר בישראל והקונה בגרמניה. האם בעסקה כזו יש גם הפרה של פטנט?

  תגובה
 • מנהל הפורום:גד בנט

  גד בנט,מנהל הפורום

  12:54, 8 בספטמבר 2014

  הי דניאל,
  באופן עקרוני בעסקה שתארת, בעל השרתים האמריקאים מפר את הפטנט האמריקאי ישירות. הקונה והמוכר בישראל וגרמניה יכולים גם להתבע על הפרת הפטנט האמריקאי, אבל התביעה צריכה להיות רק בארה"ב, מה שלא תמיד פרקטי אם אין להם ישות משפטית בארה"ב.
  בברכה,
  גדי

  תגובה
 • 14:21, 8 בספטמבר 2014

  תודה גדי,

  ברור לי שהעניין פה סבוך ואני צריך לקבל יעוץ משפטי פרטני. יחד עם זאת אני סקרן לדעת:
  1. מהנסיון שלך יש מקרים כאלו או שזה מצב תיאורטי?
  2. אתר כמו איביי הוא לא המוכר אלא רק מתווך. זה משפיע?

  תגובה
 • מנהל הפורום:גד בנט

  גד בנט,מנהל הפורום

  14:28, 8 בספטמבר 2014

  הי דניאל,
  הנושא הוא קצת מעבר לתחום המומחיות שלי. אני עורך פטנטים ישראלי, ולא עוסק אישית בליטיגציה של פטנטים. כאן אתה צריך להתייעץ עם עורך פטנטים אמריקאי שמתמחה בליטיגציה, ויש לו הבנה בדינים בינלאומיים.
  אני עובד עם עורכי פטנטים אמריקאים. אם תרצה קישורים, אתה מוזמן לפנות אלי בפרטי ואקשר אותך.
  בברכה,
  גדי

  תגובה
 • מנהל הפורום:גד בנט

  גד בנט,מנהל הפורום

  15:02, 8 בספטמבר 2014

  השאלה השניה שלך פשוטה יותר. לאתר כמו eBay אין שום רצון לסחור מוגנת פטנט, והם יסירו אותה אם תידע אותם. כמו ש YouTube מסירים תוכן שמוגן בזכויות יוצרים.
  הבעייה היא במקרה שלך אם גם הקונים והמוכרים מחוץ לארה"ב וגם השרתים מחוץ לארה"ב. במקרה כזה אתה צריך להוכיח שמשהו עובר בארה"ב כדי להוות הפרת פטנט אמריקאי.
  בברכה,
  גדי

  תגובה
מנהל הפורום:גד בנט

מנהל הפורום: גד בנט

עורך הפטנטים גד בנט הינו שותף ובעלים של משרד עורכי הפטנטים בן-עמי ושות' המתמחה בליווי פטנטים במדעי ה
למידע נוסף

053-9377857 חיוג
הודעה

איך לרשום פטנט בארץ ובעולם? על מה אפשר לרשום פטנט? איך מתחילים את הליך הפטנטים? איך לחפש האם האמצאה כבר קיימת? איפה כדאי להגיש בקשת פטנט קודם? איזה זכויות מעניק הפטנט לבעל הפטנט? ממתי מוגן בעל הפטנט? האם ניתן לקבל הגנה לפני קבלת הפטנט? כיצד לזרז את הליך הפטנטים? מהי בקשת זמנית (Provisional)? מתי כדאי להגיש בקשה זמנית ומתי עדיף להגיש בקשה רגילה? כל אילו ונושאים אחרים ידונו בפורום.