לוגו אתר משפטי - הפורטל המשפטי לקהל הרחב
נגישות
אפי

הפרה תורמת .

שלום, האם בארץ מכירת מוצר אשר שיטת הייצור שלו מוגנת בפטנט נחשב הפרה או הפרה תורמת?

item.Author מנהל הפורום גד בנט

שלום אפי, אם קבלת פטנט על שיטה לייצור מוצר, הפטנט מגן כמובן על מוצר אשר יוצר בשיטה של הפטנט. הפרה תורמת היא לדוגמא כאשר ספק מייצר 80% מן האמצאה (80% שיכולים לשמש רק לאמצאה) והלקוח או ספק אחר מחברים 20% ויוצרים את האמצאה. במקרה כזה הספק של ה-80% לא הפר את הפטנט, אבל תרם ביודעין להפרה, ויכול להתבע על הפרה תורמת. הרבה יותר קשה להוכחה מאשר הפרה רגילה. בברכה, גדי

אפי

הבנתי, תודה. השאלה היא האם במקרה שתיארתי ניתן לתבוע את המוכר, המייבא וכו' על מכירת המוצר? כי מצד אחד אין פטנט על המוצר ומצד שני הוא לא זה שיצר את המוצר שמפר את הפטנט על תהליך יצירתו..

שלום אפי, פטנט הוא הגנה טריטוראלית רק במדינה בה הוא אושר. אתה יכול לתבוע את כל מי שמייצר מוצר ע"פ השיטה שלך ומשווק אותו, אבל רק במדינה בה קיבלת פטנט! אתה צריך לטפל במקור. בברכה, גדי

אפי

אם כך, לא ניתן לתבוע מישהו על מכירה, ייבוא או הפצה של מוצר שיש פטנט על דרך ייצורו גם אם יוצר בארץ אבל על ידי מישהו אחר..

שלום אפי, העקרון הגלובלי הוא שאתה יכול לתבוע מישהו רק במדינה בה יש לך פטנט. אם אתה רוצה הגנה בישראל, אתה צריך להיות בעל פטנט ישראיל. בברכה, גדי

אפי

יש פה קצר בתקשורת. אני יודע שפטנט הוא טריטוריאלי. אם יש לי פטנט בישראל על שיטה ליצור מוצר. האם אני יכול לתבוע בישראל מישהו שמוכר בארץ את המוצר (שאין עליו פטנט) שיוצר בתהליך (שיש לי עליו פטנט) בארץ?

הי אפי, התשובה לשאלה האחרונה היא כן, אתה יכול לתבוע בישראל כל מי שמוכר מוצר שיוצר בשיטה עליה יש לך פטנט. התשובה הקודמת התייחסה למקרה מסובך יותר בו יש לך פטנט במדינה אחת אבל מי שמוכר את המוצר נמצא במדינה אחרת. בברכה, גדי

forum moderator שלום, מה השאלה המשפטית שלך?
close the form שליחה
חזרה לפורום פטנטים