זכויות לרושם על שיפור פטנט קיים - פורום פטנטים

שאלה חדשה
 • ירושלמי

  נשלח ע"יירושלמי 14:30, 10 בפברואר 2016

  שלום רב,שמעתי בעבר, ואיני זוכר את הנוסח המדויק, כי שיפור של פטנט קיים מקנה לרושם אותו זכויות עליו. עכשיו- לי יש רעיון שלדעתי לא קיים בשוק אשר עמלתי ושרטטתי אותו במשך תקופה, ואע"פ שהוא בעל ערך מוסף, יתכן ויכולתי לשפר אותו. האם אדם אחר שלא יציג שינוי מהותי אבל ישפר את ההמצאה שלי יוקנה לו הזכויות על כולה?

  השב
 • מנהל הפורום:גד בנט

  גד בנט,מנהל הפורום

  19:18, 14 בפברואר 2016

  שלום ירושלמי,
  ניתן בהחלט לרשום פטנט על שיפור מוצר קיים (ללא קשר אם יש או אין עליו פטנט). הפטנט ינתן רק על השיפור לא על המוצר עצמו.
  בברכה,
  גדי

  תגובה
 • 16:04, 15 בפברואר 2016

  היי גדי, תודה על תגובתך. אם אני מבין נכון, גם אם אדם ממציא תוספת להמצאה שלי שאינה עומדת בפני עצמה אלא רק בהשתלבות עם ההמצאה שלי הוא לא יוכל לסחור בהמצאה שלי+התוספת ללא רשותי?

  תגובה
 • מנהל הפורום:גד בנט

  גד בנט,מנהל הפורום

  16:16, 15 בפברואר 2016

  שלום ירושלמי,
  ברמה העקרונית התשובה היא כן. אם יש לך פטנט על מוצר בסיס, אף אחד לא יכול לסחורבמוצר זה (במדינה בה יש לך פטנט מאושר) ללא אישורך.
  גם אם צד ג' קיבל פטנט על שיפור של המוצר שלך, אם המוצר הסופי מכיל את המוצר הבסיסי שעליו יש לך פטנט, צד ג' לא יוכל לסחור במוצר שלך עם השיפור שלו (וגם אתה לא תוכל להוסיף את השיפור למוצר שלך).
  אתה חייב על כל מקרה ייעוץ פרטני למקרה שלך כי יכול להיות מקרה שהשיפור בעצם משנה את מוצר הבסיס בצורה כזו שהפטנט הבסיסי כבר לא מגן עליו.
  בברכה,
  גדי

  תגובה
 • 08:18, 24 ביוני 2016

  במסגרת לימודי עיצוב, נעשה שיתוף פעולה בין המכללה שלי לחברה מסויימת. כיום אותה חברה רוצה לפתח את המוצר שלי בהמונים. האם אני יכולה לרשום עליו פטנט? ובמידה ואי אפשר לרשום פטנט והחברה פתאום החליטה שהיא לא רוצה לפתח את המוצר שלי, האם אני יכולה אז לכתוב פטנט ולנסות את מזלי בחברות אחרות? האם עצם זה שפיתחת מוצר בזמן הלימודים מאפשר לי יד חופשית ברישום פטנט? ומה קורה אם החברה שבשיתוף פעולה עם המכללה שלי מחליטה שלא לקחת את המוצר שלי להפצה, אבל מחליטה בעצמה לייצר מוצר זהה, האם תביעה תעזור לי?

  תגובה
 • מנהל הפורום:גד בנט

  גד בנט,מנהל הפורום

  10:08, 3 ביולי 2016

  שלום שירה,
  האם את פיתחת את המוצר כולו בעצמך או לפחות את הרעיון (אמצאה) מאחוריו, או האם המנחה / חברה תרמו חלק משמעותי לפיתוח? צריך לראות האם את הממציאה היחידה או שאולי יש כאן אמצאה עם כמה שותפים. עם המנחה/מורה היה שותף פעיל בפיתוח אז אולי גם למכללה יכולות להיות דרישות. האם את חתומה על תקנון או הסכם בנושא קניין רוחני עם המכללה?
  הדרך הכי טובה להגן על הזכויות שלך היא להגיש בקשת פטנט בשמך, ואח"כ אם צריך להכנס למשא ומתן עם הצדדים. זאת בהנחה כמובן שהפיתוח הוא בר פטנט.
  בברכה,
  גדי

  תגובה
מנהל הפורום:גד בנט

מנהל הפורום: גד בנט

עורך הפטנטים גד בנט הינו שותף ובעלים של משרד עורכי הפטנטים בן-עמי ושות' המתמחה בליווי פטנטים במדעי ה
למידע נוסף

053-9377857 חיוג
הודעה

איך לרשום פטנט בארץ ובעולם? על מה אפשר לרשום פטנט? איך מתחילים את הליך הפטנטים? איך לחפש האם האמצאה כבר קיימת? איפה כדאי להגיש בקשת פטנט קודם? איזה זכויות מעניק הפטנט לבעל הפטנט? ממתי מוגן בעל הפטנט? האם ניתן לקבל הגנה לפני קבלת הפטנט? כיצד לזרז את הליך הפטנטים? מהי בקשת זמנית (Provisional)? מתי כדאי להגיש בקשה זמנית ומתי עדיף להגיש בקשה רגילה? כל אילו ונושאים אחרים ידונו בפורום.