לוגו אתר משפטי - הפורטל המשפטי לקהל הרחב
נגישות
ירושלמי

זכויות לרושם על שיפור פטנט קיים

שלום רב,שמעתי בעבר, ואיני זוכר את הנוסח המדויק, כי שיפור של פטנט קיים מקנה לרושם אותו זכויות עליו. עכשיו- לי יש רעיון שלדעתי לא קיים בשוק אשר עמלתי ושרטטתי אותו במשך תקופה, ואע"פ שהוא בעל ערך מוסף, יתכן ויכולתי לשפר אותו. האם אדם אחר שלא יציג שינוי מהותי אבל ישפר את ההמצאה שלי יוקנה לו הזכויות על כולה?

item.Author מנהל הפורום גד בנט

שלום ירושלמי, ניתן בהחלט לרשום פטנט על שיפור מוצר קיים (ללא קשר אם יש או אין עליו פטנט). הפטנט ינתן רק על השיפור לא על המוצר עצמו. בברכה, גדי

ירושלמי

היי גדי, תודה על תגובתך. אם אני מבין נכון, גם אם אדם ממציא תוספת להמצאה שלי שאינה עומדת בפני עצמה אלא רק בהשתלבות עם ההמצאה שלי הוא לא יוכל לסחור בהמצאה שלי+התוספת ללא רשותי?

שלום ירושלמי, ברמה העקרונית התשובה היא כן. אם יש לך פטנט על מוצר בסיס, אף אחד לא יכול לסחורבמוצר זה (במדינה בה יש לך פטנט מאושר) ללא אישורך. גם אם צד ג' קיבל פטנט על שיפור של המוצר שלך, אם המוצר הסופי מכיל את המוצר הבסיסי שעליו יש לך פטנט, צד ג' לא יוכל לסחור במוצר שלך עם השיפור שלו (וגם אתה לא תוכל להוסיף את השיפור למוצר שלך). אתה חייב על כל מקרה ייעוץ פרטני למקרה שלך כי יכול להיות מקרה שהשיפור בעצם משנה את מוצר הבסיס בצורה כזו שהפטנט הבסיסי כבר לא מגן עליו. בברכה, גדי

שירה

במסגרת לימודי עיצוב, נעשה שיתוף פעולה בין המכללה שלי לחברה מסויימת. כיום אותה חברה רוצה לפתח את המוצר שלי בהמונים. האם אני יכולה לרשום עליו פטנט? ובמידה ואי אפשר לרשום פטנט והחברה פתאום החליטה שהיא לא רוצה לפתח את המוצר שלי, האם אני יכולה אז לכתוב פטנט ולנסות את מזלי בחברות אחרות? האם עצם זה שפיתחת מוצר בזמן הלימודים מאפשר לי יד חופשית ברישום פטנט? ומה קורה אם החברה שבשיתוף פעולה עם המכללה שלי מחליטה שלא לקחת את המוצר שלי להפצה, אבל מחליטה בעצמה לייצר מוצר זהה, האם תביעה תעזור לי?

שלום שירה, האם את פיתחת את המוצר כולו בעצמך או לפחות את הרעיון (אמצאה) מאחוריו, או האם המנחה / חברה תרמו חלק משמעותי לפיתוח? צריך לראות האם את הממציאה היחידה או שאולי יש כאן אמצאה עם כמה שותפים. עם המנחה/מורה היה שותף פעיל בפיתוח אז אולי גם למכללה יכולות להיות דרישות. האם את חתומה על תקנון או הסכם בנושא קניין רוחני עם המכללה? הדרך הכי טובה להגן על הזכויות שלך היא להגיש בקשת פטנט בשמך, ואח"כ אם צריך להכנס למשא ומתן עם הצדדים. זאת בהנחה כמובן שהפיתוח הוא בר פטנט. בברכה, גדי

forum moderator שלום, מה השאלה המשפטית שלך?
close the form שליחה
חזרה לפורום פטנטים