בעלות על פטנט שהומצא במהלך עבודה - פורום פטנטים

שאלה חדשה
 • אגם

  נשלח ע"יאגם 00:51, 3 באפריל 2012

  שלום, מספר שאלות לגבי בעלות על פטנט: 1. אני עובד בחברת start-up וחתום על חוזה העסקה, בו יש סעיף שכל המצאה היא בבעלות החברה בה אני עובד (סעיף סטנדרטי בהרבה חברות). א. האם הסעיף הנ"ל הינו חוקי מבחינה משפטית? ב. אם ההמצאה היא פיתוח של תחום מסוים בו החברה עוסקת, אך הפתרון של הפטנט שונה לחלוטין מהפתרון (כרגע) של החברה. האם עדיין הסעיף הנ"ל חוקי? ג. הפטנט הוא פתרון של מספר אנשים (במקרה זה משפחה) ואני אחד מהם, אך כל אחד מועסק בחברה אחרת, האם עדיין הסעיף הנ"ל חוקי? ד. האם יש דרך לעקוף את העניין ללא סיבוך משפטי? 2. במידה ויש 3 פטנטים שנדרשים לצורך יישום פטנט כולל. האם כדאי לרשום 3 פטנטים, או לאחד את כולם תחת פטנט אחד - מבחינת עלויות ומבחינת חוזקה של הפטנט? תודה, אגם

  השב
 • מנהל הפורום:גד בנט

  גד בנט,מנהל הפורום

  07:44, 3 באפריל 2012

  שלום אגם,
  1.א. לידעתך, ע"פ החוק הישראלי, באין סעיף אחר בהסכם האישי, כל אמצאה שהיא בתחום העבודה נחשבת לאמצאת שירות והמעביד יכול לדרוש זכויות עליה. מדבריך משתמע (אולי?) שהחוזה שלך רחב יותר וכולל כל אמצאה שתגיע אליה גם אם היא בתחום שונה. העניין נוגע יותר לדיני עבודה מאשר לקניין רוחני, ואני ממליץ לך להתייעץ עם עו"ד לדיני עבודה על הסוגיה.
  ב. בעקרון בהחלט כן. החברה משלמת לך משכורת כדי לעבוד בתחום, וכל השיפורים אליהם אתה מגיע שייכים למעביד.
  ג. בעקרון החברה שלך יכולה לדרוש את חלקך בפטנט ולא את כולו.
  ד. לפעמים הדרך הארוכה היא הקצרה ביותר. הייתי ממליץ לך לנהוג ביושר ובתום לב עם המעביד שלך ולדווח לו על האמצאה (אפשר לדווח אחרי שמגישים בקשת פטנט). חוסר תום לב בבקשת הפטנט ובהסתרת מידע מן המעביד יכול להתנקם בך בעתיד.
  2. אם יש לכם 3 אמצאות שונות, תצטרכו לרשום בסופו של דבר 3 פטנטים נפרדים. תלוי בחומר, לפעמים אפשר להתחיל את התהליך עם בקשה אחת מאוחדת כדי לחסוך בעלויות ההתחלתיות, אבל בסופו של דבר כל בקשת פטנט הינה עבור אמצאה אחת, והבוחן ראשי לבקש מכם לפצל את הבקשה בשלב מאוחר יותר למספר בקשות כמספר האמצאות (או לוותר על הנוספות). צריך כמובן לראות את החומר כדי לייעץ טוב יותר, ואתה מוזמן ליצור קשר אם תרצה לקבל חוות דעת מדויקת.
  בהצלחה!
  גדי

  תגובה
 • 19:12, 3 באפריל 2012

  תודה על התשובה המהירה.
  אכן עפ"י המלצתך אני אתייעץ עם עו"ד לדיני עבודה.
  עפ"י מה שאתה מתאר, קשה להוכיח אם אמצאה היא בתחום העבודה או לא, במיוחד בחברות היי טק בהם חברה עוסקת בהרבה תחומים.
  הבעיה של תום לב, היא שכפי שאתה כותב, אם אדווח אחרי הגשת הפטנט, גם הוצאות הרישום יהיו עלי, והבעלות תהיה של המעביד.
  תודה, ואכן אני מקווה ליצור קשר בהקדם.
  אגם

  תגובה
 • מנהל הפורום:גד בנט

  גד בנט,מנהל הפורום

  08:16, 4 באפריל 2012

  שלום אגם,
  כמה הבהרות:
  ע"פ התיאור שלך (שיפור בתחום של החברה), זה נשמע מאד כמו אמצאת שירות שהמעביד יכול לדרוש אותה. צריך כמובן להכיר את הפרטים כדי לתת חוות דעת מדויקת. החוק קובע שאמצאת שירות היא אמצאה בתחום העבודה, הפירוש שניתן לכך הוא די רחב. לדוגמא, רופא אורטופד, שימציא משהו רפואי (שלא קשור לאורטופדיה), עדיין בית החולים יוכל לדרוש את האמצאה כי היא קשורה בתחום הרפואה.
  עם המעביד יבקש ויקבל בעלות על חלקו בפטנט, הוא יחזיר לך את ההוצאות, וגם יצטרך להשתתף בהוצאות העתידיות של בקשת הפטנט (ע"פ חלקו).
  בברכה,
  גדי

  תגובה
 • 19:14, 4 באפריל 2012

  ע"ד בנט,
  תודה על ההבהרה.
  עדיין החוק נראה לא הוגן,ומוזר שהוא עומד בקריטריונים של חוקי חוזים.
  רוב הסיכויים הוא שפטנט יומצא במשהו שקשור לעבודה בדרך זו או אחרת, כמו בדוגמא שלך, בשל העובדה שרוב זמנ,מחשבתו, ומומחיותו של מועסק קשורה לתחום בו הוא עובד.
  בברכה,
  אגם

  תגובה
מנהל הפורום:גד בנט

מנהל הפורום: גד בנט

עורך הפטנטים גד בנט הינו שותף ובעלים של משרד עורכי הפטנטים בן-עמי ושות' המתמחה בליווי פטנטים במדעי ה
למידע נוסף

053-9377857 חיוג
הודעה

איך לרשום פטנט בארץ ובעולם? על מה אפשר לרשום פטנט? איך מתחילים את הליך הפטנטים? איך לחפש האם האמצאה כבר קיימת? איפה כדאי להגיש בקשת פטנט קודם? איזה זכויות מעניק הפטנט לבעל הפטנט? ממתי מוגן בעל הפטנט? האם ניתן לקבל הגנה לפני קבלת הפטנט? כיצד לזרז את הליך הפטנטים? מהי בקשת זמנית (Provisional)? מתי כדאי להגיש בקשה זמנית ומתי עדיף להגיש בקשה רגילה? כל אילו ונושאים אחרים ידונו בפורום.