העדר צוואה יכול לגרום סכסוכים בין היורשים - פורום חלוקת רכוש ואיזון משאבים

שאלה חדשה
 • יוסף

  נשלח ע"ייוסף 00:48, 20 במאי 2014

  אבל המורישים, כדרכם של הבריות, קשה להם לחשוב על אחרי המאה ועשרים שלהם, ולכן אומרים שיהיה בסדר ואין צורך לבזבז כסף על עורך דין ולכן כבעלת נסיון בצוואות אשמח לקרוא איך לעזור להם לערוך צוואה, בצורה קלה להם תודה

  השב
 • 11:16, 20 במאי 2014

  יוסף שלום
  צוואה - "סגולה לאריכות ימים".
  לגופו של עניין - כאשר ישנם צדדים עם ילדים הרי קיים חשש כי עם פטירת מי מהם הרי שהילדים יבקשו את חלקם בירושה אם בגלל האישה או הבעל, אם בגלל מצב כלכלי קשה, אם בגלל הימורים ואם בשל סיבות כאלה ואחרות. במקרה שבו צדדים לא יערכו צוואה שבו הם מצווים את חלקם בירושה לצד האחר יכול להיווצר מצב שבו ינושלו מזכויות בעודם בחיים.
  הדבר הנוסף והחשוב שכאשר הם מבקשים שלא לחלק בצורה שווה או לא להשאיר לבן או בת הזוג כספים הרי שאם לא יערכו צוואה הרי שהצד השני יקבל בכל מקרה את החלק הארי בירושה.
  ישנם עוד הרבה מניעים חשובים מדוע כדאי לערוך צוואה
  חוק הירושה מקנה לאדם לצוות מה ייעשה ברכושו בדרך של צוואה המהווה מסמך משפטי שאם הוא נעשה כדין הרי שהוא יגבר על הוראות החוק.
  ובמה דברים אמורים – מדובר בעיקרון חופש הציווי -אדם חופשי לעשות ברכושו, גם לאחר מותו, כפי העולה על רוחו לרבות הדרת אישה, ילדים או חלק מהם מרכושו או הורשה לגופים או מוסדות כשרים אשר הדין לא מקנה להם כל זכויות בחוק הירושה.
  למעשה מוריש אשר מעוניין לסטות מהוראות חוק הירושה הקובעות כי רכוש הנפטר יעבור במחצית לאישה ואילו היתרה תחולק בין היורשים שווה בשווה – עליו לערוך צוואה על מנת להבטיח כי רצונו יכובד לאחר פטירתו מן העולם. אגב כך ישנה אפשרות בידי המוריש לצוות את רכושו תוך התנאת תנאים כמו למשל השארת האישה עד אחרית ימיה בדירת המוריש ורק לאחר מכן ליתן אפשרות לממשה ולהעביר את תמורתה ליורשים על פי הצוואה.
  יש לשים לב שכל זמן שהמוריש בחיים הרי שהוא יכול לעשות בצוואה ככל העולה על רוחו לרבות לבטלה ,לשנותה להוסיף פרטים או להשמיטם. החוק קובע בכל מקרה כי אם קיימות שתי צוואות הרי שהצוואה המאוחרת תגבר על קודמתה.

  תגובה
 • 22:30, 21 במאי 2014

  קודם כל תודה על התשובה המפורטת, אבל כדי שאוכל להשתמש בה רצוני לשאול שתים:
  צוואה היא סגולה לאריכות ימים, אולי ידוע לך מה מקור אימרה זו?
  חוק הירושה כפי שהבנתי מדבריך, באם נפטר אחד ההורים, רשאים הילדים לתבוע את מימושו, דהיינו: שההורה הנותר בחיים יקבל חצי הירושה והילדים יתחלקו בחצי האחר, גם אם ההורה הנותר בחיים לא מעונין כרגע במימוש החוק, לזה כוונתך ינושלו מזכויות בעודם בחיים, הבנתי נכון?
  תודה

  תגובה
מנהל הפורום:רינה פוליטי - משרד עורכי דין וגישור

מנהל הפורום: רינה פוליטי - משרד עורכי דין וגישור

עוסקת בתחום דיני המשפחה - גירושין, הסכמי ממון, צוואות, ירושות וככלל - סכסוכים שבתוך המשפחה. מגשרת וח
למידע נוסף

053-9374039 חיוג
הודעה

פורום זה יעסוק בשאלות הנוגעות לחלוקת הרכוש, איזון המשאבים, נכסי קריירה ומוניטין אישי  בעת הסכסוך בין בני זוג  כאשר אלה הם רכיבים משמעותיים ביותר היכולים להשפיע על העתיד הכלכלי של כל אחד מבני הזוג. בשל תיקון חוק יחסי ממון הצדדים יכולים למצוא את עצמם באי וודאות מוחלטת באשר לתוצאה כמו למשל דירה שנרכשה בטרם הנישואין האם היא נכנסת למעגל החלוקה אם לאו? היום יש משמעות למועד הגשת התביעות לעניין פירוק השיתוף/איזון המשאבים וחלוקתם בין בני הזוג.. על כל אלה ועוד אנחנו כאן בשבילכם.