מיסים בפינוי בינוי - פורום תמ"א 38 ופינוי בינוי

שאלה חדשה
 • יזם מתחיל

  נשלח ע"ייזם מתחיל 15:29, 25 בדצמבר 2013

  שלום, יש לי שתי שאלות בענייני מס: 1. האם בפרויקט שאושר כמתחם פינוי בינוי במסלול מיסוי (פטור ממיסים) היזם יכול לנכות מע"מ על שירותי הבניה שנתן לבעלי הדירות? שמעתי שיש הצעת חוק בנושא מע"מ בשיעור 0% בפינוי בינוי (ולא פטור) - דבר שיכול להגביר את אפשרות ניכוי התשומות. מה הסטטוס של הצעת חוק זו? 2. האם במתחם פינוי בינוי במסלול מיסוי היזם מחויב לשלם מס רכישה על מתן שירותי הבניה על ידו לבעלי הדירות (למרות שבעקרון הכרזה כמתחם פינוי בינוי אמורה לתת פטור ממס רכישה)? אם בכל זאת חל המס, האם חישוב השווי לצורך החלת מס הרכישה כולל גם את מרכיב המע"מ ששילם היזם על עלויות הבניה שלו, ואיך מחילים לגבי שווי שירותי הבניה את מדרגות המס של 3.5% ו-5% לפי שווי הדירה (שכן היזם לא רוכש דירות אלא הוא נותן שירותי בניה)? תודה על העזרה!

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד שי אליאב

  עו"ד שי אליאב,מנהל הפורום

  10:52, 26 בדצמבר 2013

  בהנחה ומדובר בפרויקט הריסה לפי תמ"א 38 - במקרה זה ממילא אין פטור ממע"מ ולכן ניתן לנכות תשומות.
  זאת להבדיל מפרויקט חיזוק - שם עדיין קיים פטור ולא ניתן לנכות תשומות.

  אין פטור ממס רכישה.
  לחברה מס רכישה אחיד.

  תגובה
 • 11:21, 26 בדצמבר 2013

  הבהרה: מדובר בפרויקט הריסה לא רק לפי תמ"א 38 אלא גם לפי זכויות מתב"עות קיימות, וזאת על מתחם של למעלה מ-24 יחידות דיור שמוכרז כמתחם פינוי בינוי במסלול מיסוי (כך שיש את הפטורים הרלוונטיים בנושא מע"מ, מס רכישה ומס שבח).
  השאלה אם במקרה כזה היזם יכול לנכות מע"מ על העלויות שלו בשירותי הבניה, וכן האם קיים מס רכישה על מתן שירותי הבניה ואיך הוא מחושב בהתבסס על המדרגות של 3.5% ו-5%. תודה.

  תגובה
 • מנהל הפורום:עו"ד שי אליאב

  עו"ד שי אליאב,מנהל הפורום

  11:14, 29 בדצמבר 2013

  מס רכישה הוא רגיל ללא מדרגות.

  לגבי מע"מ, משניתן פטור, לא ניתן לקזז תשומות - בגין התמורות השייכות לדיירים הדיירים.

  על יתר הדירות, ניתן לקזז.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד שי אליאב

מנהל הפורום: עו"ד שי אליאב

חבר מן המניין בועדת הקניין ומקרקעין של לשכת עורכי הדין. נמנה על צוות חברי המשרד החל משנת 2011. מתמח
למידע נוסף

053-9374678 חיוג
הודעה

הפורום עוסק בשאלות גולשים הנוגעות לתהליכי תמ"א 38 והתחדשות עירונית, איזה רוב דרוש, מה עושים עם שכן מתנגד, טפסים נדרשים, המלצות להתנהלות נכונה ויעילה מול ושל השכנים, דיירי הבניין ומול הקבלן והיזם, יתרונות הפרויקט לחיזוק המבנה והמשמעויות הכלכליות וכן בסוגיות פינוי-בינוי ובדילמות שבין הדיירים ליזם בפרויקטים מסוג זה, התנאים לאישור תכנית מסוג זה, שאלות מיסוי וכל שאלה אחרת בתחומים אלו.