• 29 במאי 2015

  שכר טרחת עו"ד ראוי בפרויקט של פינוי בינוי

  שלום, רציתי לדעת מהו שכר טרחת עורך דין ראוי לפרויקט של תמ"א 38/2 במתכונת של פינוי בינוי (שכוללת גם ניצול זכויות תב"ע ועריכת תב"ע מקומית), וזאת כאשר מדובר בעורך דין שאחראי לכלל הטיפול השוטף בבעלי הדירות בהליך המו"מ ולכל אורך הפרויקט. מדובר בעורך דין שמתמחה בתחום ובעל מוניטין ונסיון רב.

  בהנחה שעורך הדין מייצג רק את דירות הבעלים (ולא את דירות הרוכשים החדשים) האם שכר טרחה של 1.5% מהמכירות של היזם (לפני מע"מ) מהווה שכר ראוי (יוצא בסביבות 40,000 ש"ח לדירה של הבעלים הקיימים, סה"כ 1.3 מיליון ש"ח)? או שהשכר הראוי והמקובל הוא בסביבות 15,000 ש"ח לדירה וכל שכר מעבר לכך מהווה שכר מופרז?

  אני יודע ששכר טרחה תלוי בנסיבות הספציפיות של כל מקרה, אבל אשמח לקבל אינדיקציות לגבי הטווח שציינתי בהתבסס על התיאור כדי להבין איפה אנחנו עומדים, ולכן אודה על קבלת תשובות קונקרטיות ולא כלליות.

  אנחנו חברים בנציגות של פרויקט ומבחינתנו שעורך הדין שלנו יקבל כמה שיותר ויהיה מרוצה, הבעיה שהרווחיות של הפרויקט לא גבוהה ושכר טרחה גבוה מדי עלול לפגוע בתמורות שלנו או לגרום ליזם להיות חנוק מבחינת רווחיות ורק לחפש איפה לקצץ (או לסגת מהפרויקט).

  תודה מראש על התשובות.

  29 במאי 2015
 • מנהל הפורום עו"ד שי אליאב 9 ביוני 2015

  שכר טרחת עו"ד ראוי בפרויקט של פינוי בינוי

  כפי שציינת, קשה לענות על שאלה זו.

  שכר טרחה, כמו כל שכר, נגזר מתכולת עבודה, היקף העבודה והסיכון, מקצועיות ומוניטין.

  שני המתווים שהצגת מקובלים ומאוד תלוי במשרד המייצג.
  משרד שנותן מעטפת מלאה ובעל מוניטין וכישורים, על פי רוב יגבה את שכרו כאחוז מהיקף הפרויקט.

  9 ביוני 2015
שלום, מה השאלה המשפטית שלך?