חומה בין שכנים - פורום הרחבת ישובים

שאלה חדשה
 • לאה

  נשלח ע"ילאה 22:26, 7 בנובמבר 2014

  שלום ברשותי בית פרטי על מגרש של חצי דונם בהרחבה ביישוב. לפני שבנינו את הבית השכנים החליטו לעשות חומה שמפרידה בין הצדדים וביקשו שנשתתף בהוצאה ואנחנו סירבנו כיוון שלא היה לנו תקציב באותו הזמן וגם לא ממש רצינו חומה. אך השכנים החליטו על דעת עצמם וללא הסכמתנו לבנות חומה עד חצי המגרש וביקשו שבעתיד אנחנו נשלים אותה. לפני כשנה סיימנו את בניית הבית. הם ביקשו מספר פעמים מאז שנשלים את החומה אך כיוון שיש שכנות טובה, רמזתי להם שאני לא מעוניינת בחומה ומסתפקת גם בהפרדה מסוג אחר. עכשיו הם התקשרו אלי ודרשו להשלים את החומה לאלתר שכן אם לא, הם ישלימו אותה ויחייבו אותנו. השאלה היא האם אני מחוייבת לעשות חומה? מה עושים במקרה כזה שאחד מעוניין בחומה והשני לא? בנוסף אין לי תקציב עבור חומה שכן מדובר בסכום גבוה. האם זה חובה באמת?

  השב
 • 13:24, 9 בנובמבר 2014

  לאה שלום,
  עפ"י חוק המקרקעין, עלות ותחזוקת חומה שנבנית בין מגרשים, באופן של מחוברים בין המיצר, הנבנית בהסכמת הצדדים, תבנה ותתוחזק ע"י הצדדים בחלקים שווים.
  היה ומראש הודעתם לשכנים שאינכם מעוניינים לבנות את החומה במשותף עמם או בכלל לא, היה על השכנים שלכם לבנות את החומה בשטח שלהם בלבד ועל חשבונם. היה וכיום החומה בנויה גם על השטח שלכם, ללא הסכמתכם, יתכן שאין לשכנים שלכם עילה לדרוש מכם תשלום לצורך השלמת החומה. יחד עם זאת, יש בישובים קהילתיים תקנון בניה ספציפי ובו התייחסות לבניית חומות בין מגרשים וחשוב לבדוק מה כתוב בו לפני שמקבלים החלטות בעניין.
  בהצלחה,
  עו"ד צבי סיגל

  תגובה

פורום זה יעסוק בסוגיות הנוגעות בקליטה ובניה בקיבוצים, הרחבות ישובים, קליטה ובניה בישובים קהילתיים ובמושבים ושאלות של נציגי הישובים לאורך תהליך זה.

פורום זה אינו עוסק בתחום התכנון והבניה.