סיכויי הגשה על תביעה לפיצוי מוסכם נגד קבלן על אי רישום בית משותף - פורום תביעות כספיות

שאלה חדשה
 • ררר

  נשלח ע"יררר 21:21, 18 ביולי 2012

  שאלה לי בנוגע לפיצוי מוסכם בחוזה מכר ביני לבין הקבלן בגין אי רישום בית משותף. לאחר שנים רבות, כאשר תקופת ההתיישנות כפי שיפורט בהמשך מקרות כניסתי לנכס ועד קבלת טופס 4 ועד הלום עדיין תקפה ביחס לתביעה לפיצוי מוסכם, רישום בית משותף בבניין הוסדר סוף סוף במלואו לאחר הליך משפטי שאני לא הייתי צד לו מטעמיי. היה ידוע לי כנתון ברור מזה זמן רב, כי יש לי בחוזה סעיף פיצוי מוסכם בהסכם המכר מול הקבלן המורה לו על מתן פיצוי ללא הוכחת נזק לידיי על אי רישום הבית והדירה עד תקופה מסוימת, תקופה שאין חולק כי הקבלן איחר בה רבות ובאופן בלתי סביר ברישום עד הלום מולי. כפי שציינתי העילה עדיין קיימת ולא התיישנה אך הרישום הוסדר סוף סוף, האם תעמוד תובענה זו כדין וניתן יהיה לתבוע בגינה על הפיצוי המוסכם המגיע לי גם אם הרישום כבר הוסדר כאשר הפיצוי כמצוין בסעיף הוא ללא הוכחת נזק? האם בכלל קיים איזשהו נפקות לכך שבגלל שהרישום בסוף הוסדר זה מייתר תביעה לפיצוי מוסכם ללא הוכחת נזק או שניתן לתבוע כי בכל זאת הקבלן לא עמד בזמנים ואין לי חובה להוכיח שניזוקתי עפ"י ההסכם? אני מדגישה כי בסעיף בין הקבלן אלי, נקבע במפורש כי הפיצוי על אי הרישום הוא ללא הוכחת נזק כשבפועל הרישום הוסדר רק לאחרונה, כאשר בכל התקופה עד לניהול ההליך המשפטי ע"י גורמים אחרים נשלחו מכתבי התראה מטעמי ועל ידי באי כוחי דאז התובעים את הפיצוי והסדרת הרישום, אך בהליך המשפטי עצמו לא הייתי מעורבת ו/או מיוצגת. החשש הינו בגלל העיתוי, האם תובענה מזו תיתכן לכאורה ותהיה קנטרנית ו/או אולי אף חסרת תום לב ו/או נגועה באי ניקיון כפיים ותידחה ע"י בימ"ש ואקבל הוצאות וסתם אבזבז שכ"ט עו"ד בגלל שכבר הוסדר הרישום אפילו שעברו הרבה מאוד שנים מקרות ההתחייבות, אבל אין עדיין התיישנות כי חיכיתי לסיום ההליך המשפטי והרישום? האם העובדה שאין צורך בהוכחת נזק על ידי בגין האמור בהסכם תייתר את נפקות הרישום העכשווי שהוסדר רק לאחרונה וניתן יהיה לתבוע גם לאחר מכן בגלל האיחור החריג כל כך של הקבלן אלי? כאמור תקופת ההתחייבות והרישום עצמו מצד הקבלן ומנגד הרישום וסיום הטיפול המשפטי בתיק היה רק לאחרונה ונעשה זמן רב מאוד אחרי, כאשר מנגד לי יש עדיין עילה שלא התיישנה בגין האמור לעיל ורק לאחרונה נודע לי מאותם גורמים שהרישום הוסדר בהליך משפטי נפרד שלא הייתי צד לו, למרות שכאמור בטרם קיומו פעלתי רבות בתלונות ומכתבי התראה בדרישה לקבלת הפיצוי והסדרת הרישום ובזכותי בכלל גורמים אחרים פתחו בהליכים נגד הקבלן ורק כך הוסדר סוף סוף הרישום. מה דעתכם/ן חברים/ות? האם הגשת תביעה שכזו בדין ויש סיכוי עקרונית לפיצוי וניהול ההליך מול הקבלן בבימ"ש לאחר שהרישום הוסדר בפועל בפועל וסיום ההליכים המשפטיים באותה סוגיה? האם ייתכן ואהיה מושתקת מלתבוע את הפיצוי המוסכם למרות שברור לכל כי גם אם הרישום הוסדר מדובר באיחור רב של שנים רבות? במידה ואותם גורמים תבעו באותו הליך פיצוי רק לעצמם באותם נסיבות מול הקבלן זה סוגר את הגולל עלי ולתבוע בעילת הפיצוי המוסכם? תודה רבה וסופ"ש נעים

  השב
 • 08:24, 19 ביולי 2012

  ררר שלום,
  כעיקרון עילת תביעה אזרחית עומדת 7 שנים מלידתה.
  במקרה שלך - עסקינן במה שמכנים בעולם המשפט "הפרה מתמשכת" ואין זה משנה אם בסופו של יום תוקנה ההפרה.
  בהחלט יש לך עילת תביעה.
  לגבי כדאיות ההליך- תשובה לשאלה זו מחייבת ירידה לפרטים כגון, סיבת העיכוב, האם היא תלוייה בגורמים חיצוניים, סכום הפיצוי המוסכם, האם יש ממי לגבות וכיוצ"ב נתונים שהייתי במקומך מבקש יעוץ פרטני

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד גיא סגלוביץ'

מנהל הפורום: עו"ד גיא סגלוביץ'

עומד בראש משרד עורכי הדין סגלוביץ' ושות'. נוסף על עיסוקו כראש המשרד, נושא עו"ד סגלוביץ´ בשלל תפקידים
למידע נוסף

077-2303958 חיוג
הודעה

הסכסוך הכספי הינו הסכסוך הנפוץ ביותר, כתולדה ממנו באה לעולם התביעה הכספית. מזמין עבודה, אינו רוצה לשלם בעבור עבודה שביצע, או שמה לא מדובר בחוסר רצון, אלא באי תשלום בפועל. לווה אינו מחזיר הלוואה ועוד. לא רק שמדובר בתביעות הנפוצות ביותר, מדובר במחלה הקשה ביותר אשר יכולה לתקוף עסק. פגיעה בתזרים ואי קבלת תשלום על עבודות שבוצעו, עשויה לדרדר עסק עד לסגירתו. מאידך, דרישות כספיות המוגשות כנגד מי שאינו חייב את הכסף הנתבע ממנו, גוררת את הנתבע לחשיפה כלכלית וסכנה, כי בית המשפט יחייבו בתשלום כספים. 

הסכסוך הכספי אינו מתחיל ביום הגשת התביעה. צד אשר יזהה את הסכסוך מראש, הראשון שיתחיל להיערך לאפשרות של סכסוך ולתוצאותיו, זוכה בייתרון וייתכן שיעלה בידיו למנוע את הסכוך ואת חסרון הכיס הנלווה לו.

משהתבקשתי לנהל פורום זה, אני מוצא לנכון ליעד אותו כפלטפורמה למתן מענה ראשוני לשאלות העולות בנוגע לסכסוכים הכספיים השונים. הגם שאין בפורום כדי להוות תחליף לייעוץ משפטי פרטני, יש לקוות, כי נוכל לסייע ולו במקצת הנושאים.