האם ניתן לתבוע ולרשום בסד"מ או בסכום קצוב בהוצל"פ עוגמת נפש ושכ"ט עו"ד? - פורום תביעות כספיות

שאלה חדשה
 • ררהההנימ

  נשלח ע"יררהההנימ 00:40, 11 באוגוסט 2012

  שלום רב, האם בכתב התביעה בתובענה בסכום קצוב בהוצל"פ ו/או בסד"מ ניתן לתבוע מהנתבע גם פיצוי על עוגמת נפש וסבל ושכ"ט עו"ד וזאת בנוסף לסעדים הכספיים לגביהם קיימת ראיה ברורה לחוב וההפרה? במידה והרכיבים הנ"ל המציינים עוגמת נפש וסבל ושכ"ט עו"ד יצוינו גם בתובענה זו האם הדבר יכול לגרור החלטת בימ"ש ו/או בהוצל"פ אשר תקבע כי ההליך יידון כתובענה רגילה ולא כסד"מ ו/או כתובענה בסכום קצוב בהוצל"פ? כלומר, האם עלי לתבוע את הקרן + ריבית והצמדה בלבד כחוק ותו לא כדי שאעמוד בתוך גבולות ההליך בסד"מ ו/או כתובענה בסכום קצוב בהוצל"פ וזאת כדי לזכות ביתרונותיה ולוותר בגין כך על הדרישה לפיצוי על עוגמת נפש וסבל (ולתת בכל מקרה לבימ"ש לקבוע לבד זכאות לשכ"ט עו"ד)? במידה ואני רוצה בפיצוי על רכיב עוגמת הנפש והסבל ושכ"ט עו"ד אזי יש צורך להגיש תביעה רגילה? האם פסיקת בימ"ש מיטיבה עם הדרישה לעוגמת נפש אשר בגינה חובה לציינה? כמה כבר בימ"ש פוסקים על עוגמת נפש כדבר אשר בגינו עדיף להגיש תביעה רגילה מאשר תובענה בסכום קצוב בהוצל"פ או סד"מ במידה ולא ניתן לתבוע באותם הליכים עוגמת נפש וסבל? האם זה בכלל אקוטי? יש לזכור מדובר כי לכאורה עוגמת נפש אינו בסכום קצוב ושאינו נסמך בראייה בכתב או בחוזה או בהתחייבות, הלוא כן? האם הויתור על עוגמת נפש כזה אקוטי על פי פסיקת בתי המשפט ובכלל? כמה כבר נפסק בבימ"ש בגין רכיב זה והאם שווה להתעקש על כך לנוכח היתרונות בסד"מ ובתובענה בסכום קצוב בהוצל"פ ומהירות ההליך והיכולת לקבל פס"ד במהירות או בגישה ישירה לפתיחת תיק ופעולות בהוצל"פ? תודה מראש והמשך סופ"ש נעים

  השב
 • 08:41, 14 באוגוסט 2012

  שלום,
  שאלתך דורשת פרטיים ספציפיים ואין הפורום עוסק בשאלות מסוג זה אלא בשאלות כלליות בלבד.

  בהצלחה

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד גיא סגלוביץ'

מנהל הפורום: עו"ד גיא סגלוביץ'

עומד בראש משרד עורכי הדין סגלוביץ' ושות'. נוסף על עיסוקו כראש המשרד, נושא עו"ד סגלוביץ´ בשלל תפקידים
למידע נוסף

077-2303958 חיוג
הודעה

הסכסוך הכספי הינו הסכסוך הנפוץ ביותר, כתולדה ממנו באה לעולם התביעה הכספית. מזמין עבודה, אינו רוצה לשלם בעבור עבודה שביצע, או שמה לא מדובר בחוסר רצון, אלא באי תשלום בפועל. לווה אינו מחזיר הלוואה ועוד. לא רק שמדובר בתביעות הנפוצות ביותר, מדובר במחלה הקשה ביותר אשר יכולה לתקוף עסק. פגיעה בתזרים ואי קבלת תשלום על עבודות שבוצעו, עשויה לדרדר עסק עד לסגירתו. מאידך, דרישות כספיות המוגשות כנגד מי שאינו חייב את הכסף הנתבע ממנו, גוררת את הנתבע לחשיפה כלכלית וסכנה, כי בית המשפט יחייבו בתשלום כספים. 

הסכסוך הכספי אינו מתחיל ביום הגשת התביעה. צד אשר יזהה את הסכסוך מראש, הראשון שיתחיל להיערך לאפשרות של סכסוך ולתוצאותיו, זוכה בייתרון וייתכן שיעלה בידיו למנוע את הסכוך ואת חסרון הכיס הנלווה לו.

משהתבקשתי לנהל פורום זה, אני מוצא לנכון ליעד אותו כפלטפורמה למתן מענה ראשוני לשאלות העולות בנוגע לסכסוכים הכספיים השונים. הגם שאין בפורום כדי להוות תחליף לייעוץ משפטי פרטני, יש לקוות, כי נוכל לסייע ולו במקצת הנושאים.