סוגיה עקרונית בקשר לסמכות בית משפט - פורום תביעות כספיות

שאלה חדשה
 • חנן

  נשלח ע"יחנן 12:35, 21 באוגוסט 2012

  אני מתגורר בדירה בשכירות לא מוגנת וקיימות מספר מחלוקות בין המשכיר לביני. הגשתי נגד המשכיר תביעה כספית בתביעות קטנות, כשבכתב התביעה נכללה גם בקשה לסעד לא כספי. השופטת קראה את התביעה והודיעה שתדון רק בנושא הכספי כיוון שהנושא הלא כספי אינו בסמכות בית המשפט. הנתבע טרם הגיש כתב הגנה אך מסיבות שונות, ובעיקר משונות, יש לו השגות על תקפות וחוקיות ההסכם שבינינו עליו חתומים שנינו . בהמשך להודעת בית המשפט דלעיל : 1.אם יחליט הנתבע להעלות את השגותיו האמורות במסגרת כתב הגנתו, ובהמשך להודעת בית המשפט דלעיל, האם דיון בהשגות אלו הינו בסמכות בית המשפט לתביעות קטנות והאם הוא יסכים לקיים דיון כזה ? 2.אם התשובה לשתי השאלות בסעיף 1 היא שלילית, מה יהיה גורל התביעה ? בתודה מראש.

  השב
 • 15:41, 23 באוגוסט 2012

  חנן שלום

  בית משפט יכול להכריע "אגב אורחא" גם בסוגיות שאינן בסמכותו וזאת רק לצורך הכרעה בסוגיות שבסמכותו. כלומר ההכרעה האופרטיבית חייבת להיות בסמכותו.
  גם אם בכתב ההגנה צד התייחס לסוגייה שאינה בסמכות בית המשפט - עדיין לא נקנתה סמכות לבית המשפט ואסור לו להכריע בסוגייה.
  בד"כ - יורה לך בית המשפט למחוק את הטענות שאינן בסמכותו להשאיר את כתב התביעה בגדר סמכותו בלבד.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד גיא סגלוביץ'

מנהל הפורום: עו"ד גיא סגלוביץ'

עורך דין ונוטריון גיא סגלוביץ´, עומד בראש משרד עורכי הדין סגלוביץ' ושות'. נוסף על עיסוקו כראש המשרד,
למידע נוסף

053-9374131 חיוג
הודעה

הסכסוך הכספי הינו הסכסוך הנפוץ ביותר, כתולדה ממנו באה לעולם התביעה הכספית. מזמין עבודה, אינו רוצה לשלם בעבור עבודה שביצע, או שמה לא מדובר בחוסר רצון, אלא באי תשלום בפועל. לווה אינו מחזיר הלוואה ועוד. לא רק שמדובר בתביעות הנפוצות ביותר, מדובר במחלה הקשה ביותר אשר יכולה לתקוף עסק. פגיעה בתזרים ואי קבלת תשלום על עבודות שבוצעו, עשויה לדרדר עסק עד לסגירתו. מאידך, דרישות כספיות המוגשות כנגד מי שאינו חייב את הכסף הנתבע ממנו, גוררת את הנתבע לחשיפה כלכלית וסכנה, כי בית המשפט יחייבו בתשלום כספים. 

הסכסוך הכספי אינו מתחיל ביום הגשת התביעה. צד אשר יזהה את הסכסוך מראש, הראשון שיתחיל להיערך לאפשרות של סכסוך ולתוצאותיו, זוכה בייתרון וייתכן שיעלה בידיו למנוע את הסכוך ואת חסרון הכיס הנלווה לו.

משהתבקשתי לנהל פורום זה, אני מוצא לנכון ליעד אותו כפלטפורמה למתן מענה ראשוני לשאלות העולות בנוגע לסכסוכים הכספיים השונים. הגם שאין בפורום כדי להוות תחליף לייעוץ משפטי פרטני, יש לקוות, כי נוכל לסייע ולו במקצת הנושאים.