יבוא ממפעל בסין של חברה אירופאית - פורום שילוח בינלאומי, סחר בינלאומי ומשאבי אנרגיה

שאלה חדשה
 • ליאור

  נשלח ע"יליאור 16:00, 18 ביוני 2013

  אני רוצה ליבא מוצר מחברה גרמנית. בהצעת מחיר נרשם שהמוצר מגיע מהמפעל בסין. לצורך חישוב מכס ומס קניה בארץ, לפי איזו ארץ יש להתיחס - גרמניה שממנה מגיעה החשבונית או סין ארץ הייצור?

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד יואב הריס

  יואב הריס,מנהל הפורום

  20:05, 19 ביוני 2013

  ליאור שלום,

  אכן ישנן הקלות ופטורים ממס מכוח הסכם הסחר משנת 1995 בין מדינת ישראל והקהילה האירופאית והמדינות החברות בה. אולם על פי ההסכם סחורה תיהנה מפטור ממכס או משיעורי מכס מופחתים אך אם היא תיחשב כ"מוצר מקור" - מוצר שיוצר בשלמותו בקהילה.
  לכן, במקרה המתואר ולפיו הייצור עצמו בוצע בסין, הרי שלצורך תחשיבי המכס ומס הקניה יש לפעול על פי מחירי חשבונית הרכישה לפיה אתה רוכש את המוצר, אולם במסגרת זו לא ניתן לבקש פטורים והקלות למחירים הנ"ל, בגין "מוצר מקור".
  בברכה,
  יואב הריס, עו"ד

  תגובה

הכלכלה המודרנית מהותה תנועה יעילה של סחורות ושירותים. מאז ימי קדם היוותה ההובלה הימית שחקן מרכזי בכלכלה אז והיום – כאשר היא אחראית לתנועתם הבינלאומית של מעל 90% מהמטענים, החל מאריזות בודדות, עובר לקונטיינרים (מכולות) ומטעני צובר ענקיים דלק, כימיקלים וסחורות. לאחרונה ובאזורנו, משאבי הגז ואולי גם הנפט משחקים אף הם תפקיד הן ברמת הרישוי והפקה והן ברמת הלוגיסטיקה ושירותים נלווים.

הפורום יעסוק וישיב על שאלות מנושאים כגון שטר מטען (Bill of lading) ,אשראי דוקומנטרי (L/C) עסקאות CIF,FOB ויתר תנאי ה- Incoterms ,ביטוח ימי (Marine Insurance) ,כנגד כל הסיכונים (Against All Risks) ,ממחסן למחסן (From Warehouse to Warehouse), מעצר אוניות (Ship arrest), נזק למטען (Cargo Claims) ,דמי השהייה (Demurrage) חכירת אוניות (Charter party) רכישת אוניות ויאכטות, רישום בעלות (Vessels and Yacht Registration), מטעני צובר, עסקאות מוצרי גלם ויסוד (Commodities), בוררות ימית בלונדון – LMAA, רישיונות וזיכיונות לאיתור, הפקה וחלוקת גז טבעי ונפט, ואנרגיה סולרית.