רכישת תוכנה באינטרנט - פורום שילוח בינלאומי, סחר בינלאומי ומשאבי אנרגיה

שאלה חדשה
 • יהושע

  נשלח ע"ייהושע 16:04, 3 ביולי 2015

  אם אדם רוכש תוכנה בשווי משמעותי של אלפי דולרים למשל והרכישה מתבצעת באמצעות קבלת קוד רישיון באינטנרט. קוד הרישיון מאפשר את התקנת התוכנה על גבי המחשב האישי שלו או של חברה בבעלותו. למעשה אין פה הכנסה פיזית של טובין לישראל. האם הוא יהיה חב במס כלשהו?

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד יואב הריס

  יואב הריס,מנהל הפורום

  14:51, 16 ביולי 2015

  יהושע שלום, הגדרת "טובין" בסעיף 1 לחוק מס ערך מוסף היא הגדרה רחבה הכוללת גם "זכות...ונכסים בלתי מוחשיים אחרים ובין השאר- ידע", כך שלכאורה תוכנת מחשב מהוה "טובין" שרכישתה ביבוא מחויבת בתשלום מסך ערך מוסף- כאמור בסעיף 2 לחוק המע"מ ("על עסקה בישראל ועל יבוא טובין יוטל מס ערך מוסף...). יחד עם זאת על פי סעיף 9א. לתקנות מס ערך מוסף, טובין הפטורים מתשלומי מכס, פטורים מתשלום המע"מ ביבוא. משמעות הדברים היא כדלקמן: אחד- על פניו, נראה כי רכישת תוכנה בדרך המתוארת על ידך מהווה פעולה החייבת במע"מ. שתיים- יחד עם זאת, ככל שיש פטור ממכס על יבוא תוכנות, קיים פטור מתשלום המע"מ. ככלל שאין פטור לגבי התוכנות, הרי לפי תקנה 6 (ג) לתקנות מס ערך מוסף, הרי והתוכנה נרכשת על ידי עוסק יש להוציא "חשבונית עצמית", לדווח על העסקה ולשלם את המע"מ (המותר בקיזוז כמובן), וככל שהתוכנה נרכשה על ידי אדם פרטי שאינו עוסק, לכאורה על פי תקנות 15 א (א)- (ב) יש צורך לדווח על "עסקת אקראי" ולשלם כביכול את המע"מ החל. שוב, מוצע לבדוק האם רכישת תוכנות מחשב פטורה מתשלום מכס. בברכה, יואב הריס, עו"ד

  תגובה
 • 11:44, 30 בינואר 2017

  הי. התגובה לא ממש ברורה לי. לפי סעיף 16 לחוק מס ערך מוסף:
  החייב בתשלום המס

  16. אלה חייבים בתשלום המס:

  (1) במכר – המוכר;

  (2) בשירות – נותן השירות;

  (תיקון מס' 3) תשל"ט-1979

  (3) ביבוא לרבות יבוא טובין בלתי מוחשיים – בעל הטובין כמשמעותו בפקודת המכס;

  (4) בפעילות מלכ"ר או מוסד כספי – המלכ"ר או המוסד.

  בנוסף. ראה התייחסות לסעיף 26
  ביבוא (תיקון מס' 3) תשל"ט-1979 (תיקון מס' 21) תשנ"ט-1998

  26. (א) ביבוא טובין, למעט טובין כאמור בסעיף קטן (ב), חל החיוב במס עם פדייתם מפיקוח רשות המכס.

  (ב) ביבוא טובין בלתי מוחשיים וביבוא עתונים, כתבי עת ודברי דפוס אחרים המיובאים בדואר, חל החיוב במס עם רכישת מטבע החוץ אצל מוסד כספי לשם תשלום בעד רכישתם, או עם העברתו של מטבע החוץ למוכר, לפי המוקדם, ואם לא נרכש או הועבר מטבע חוץ כאמור - עם מתן התמורה.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד יואב הריס

מנהל הפורום: עו"ד יואב הריס

בעל תואר ראשון במשפטים (בהצטיינות) מאוניברסיטת חיפה. הצטרף כחבר לשכת עורכי הדין במאי 2000. עו"ד הרי
למידע נוסף

077-9968115 חיוג
הודעה

הכלכלה המודרנית מהותה תנועה יעילה של סחורות ושירותים. מאז ימי קדם היוותה ההובלה הימית שחקן מרכזי בכלכלה אז והיום – כאשר היא אחראית לתנועתם הבינלאומית של מעל 90% מהמטענים, החל מאריזות בודדות, עובר לקונטיינרים (מכולות) ומטעני צובר ענקיים דלק, כימיקלים וסחורות. לאחרונה ובאזורנו, משאבי הגז ואולי גם הנפט משחקים אף הם תפקיד הן ברמת הרישוי והפקה והן ברמת הלוגיסטיקה ושירותים נלווים.

הפורום יעסוק וישיב על שאלות מנושאים כגון שטר מטען (Bill of lading) ,אשראי דוקומנטרי (L/C) עסקאות CIF,FOB ויתר תנאי ה- Incoterms ,ביטוח ימי (Marine Insurance) ,כנגד כל הסיכונים (Against All Risks) ,ממחסן למחסן (From Warehouse to Warehouse), מעצר אוניות (Ship arrest), נזק למטען (Cargo Claims) ,דמי השהייה (Demurrage) חכירת אוניות (Charter party) רכישת אוניות ויאכטות, רישום בעלות (Vessels and Yacht Registration), מטעני צובר, עסקאות מוצרי גלם ויסוד (Commodities), בוררות ימית בלונדון – LMAA, רישיונות וזיכיונות לאיתור, הפקה וחלוקת גז טבעי ונפט, ואנרגיה סולרית.