גז ראדון - פורום תביעות ליקויי בנייה

שאלה חדשה
 • צביקה

  נשלח ע"יצביקה 08:55, 8 בנובמבר 2013

  שלום במידה וישנה רמה גבוהה מהמותר של גז ראדון בדירה חדשה שנרכשה מקבלן + חוות דעת מומחה. האם הקבלן מחויב לנקוט באמצעים שמקטינים את רמת הגז המסוכנת? האם זה נכלל ברשימת ליקוי בניה? בתודה

  השב
 • 13:06, 10 בנובמבר 2013

  צביקה שלום
  הפסיקה בנושא קבעה כי אין בעצם הימצאות גז ראדון בדירה כדי להקים חבות של הקבלן לתקן את זה או בכדי לבסס רשלנות של הקבלן או הפרת חובה חקוקה בקשר לכך.
  בעיקרון - צריך לבדוק אם עבודות הבנייה בוצעו בהתאם לתקן ובהתאם למפרט ובמקום הזה של ביצוע פעולות למניעת חדירה של גז ראדון, אם ענה הקבלן לדרישות התקן.
  המשמעות היא שכשתנאי להצלחת התביעה, צריך להוכיח שהקבלן התרשל או הפר חובה חקוקה באופן שהביא לחדירת גז הראדון.
  ב- 1.12.99 פורסם לראשונה התקן הישראלי מס' 4175 העוסק בשיטות למדידת ריכוז של גז ראדון. ספק אם התקן הזה נכנס תחת כנפי הוראות חוק המכר במיוחד כשמדובר בתקן שקובע דרכי מדידה של קיום הגז ולא דרכי מניעה.
  למיטב ידיעתי הנושא עדיין לא הוכרע באופן חד-משמעי בפסיקה ולכן, כהמלצה הייתי מבהיר שעל תובע בתיק שכזה להניח בכתב תביעתו בסיס עובדתי וראייתי לכך שיש התרשלות מצד הקבלן בביצוע עבודות הבנייה והפעולות שהיו צריכות להתבצע על מנת למנוע כניסת גז הראדון לדירה. בנוסף וככל שהדירה נבנתה אחרי ה- 1.12.99 הייתי טוען שהתקן האמור אכן מטיל חובה על הקבלן בתחום. כאמור – טענה זו בעייתית וטרם הוכרעה.
  מקווה שהתשובה מסייעת. אוכל לעמוד לשירותכם בכל שאלה גם בטלפון.
  בהצלחה
  חיים מן, עו"ד ומגשר
  02-6246777

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד יואב סלומון

מנהל הפורום: עו"ד יואב סלומון

עו"ד יואב סלומון, מנהל את משרד אבניאל, סלומון ושות', עורך דין משנת 1979, בעל ניסיון רב והתמחות במשפט
למידע נוסף

053-9374435 חיוג
הודעה

פורום זה עוסק בזכויות המשפטיות ואפשרויות התביעה שיש לדיירים אל מול הקבלן בכל הקשור לליקויי בנייה הן בדירה והן ברכוש המשותף.
בפורום זה יינתן מענה ראשוני למגוון שאלות, כגון: כיצד להתנהל אל מול הקבלן טרם הגשת תביעה? כיצד תובעים? את מי יש לתבוע? לאיזה בית משפט יש להגיש את התביעה? מה השוני בין תביעת דייר עבור דירתו הפרטית לעומת תביעת נציגות הבית המשותף עבור הרכוש המשותף? ועוד נושאים רבים שבוודאי יעלו בעקבות שאלות הגולשים בפורום.