open the search panel
close the search panel חפש

עורכי דין לפי תחום

  פורומים

   לדעת יותר - מדריכים משפטיים

    משרדי עורכי דין

     • 26 בספטמבר 2015

      ליקויי בניה חמורים בתחילת בניית בית פרטי

      שלום,
      ב 1.9 יצקו לנו את רצפת הבית , הבטון של חברה ידועה וגדולה
      כבר אחרי 3-4 ימים מהיציקה הבטון נראה מאוד גרוע, לעין בלתי מקצועית שלנו, הקבלן כמובן אמר שזה בסדר לא לדאוג וכו וכו. אבל אנחנו כן דאגנו, היינו בהרבה שלדים של קבלנים ואף אחד לא נראה גרוע כמו שלנו. לכן קראתי למהנדס לבדוק. גם הוא אמר שהיציקה הזו נראית מאוד לא טוב והוציא צו הפסקת עבודה עד לבירור העניין. תוצאות המעבדה של בטון טרי של 7 ימים לא אחרו להגיע : 11.5! חברת הבטון הזמינה בדיקת גלילים ראשונית שנעשתה ב 22.9 על פי בקשתם נדגמו 3 מתוך 9 גלילים התוצאה תאמה את הבדיקה הראשונה חוזק לחיצה ממוצע יצא 17.5. על פי מכון התקנים הבדיקה אינה מייצגת צריך 6 גלילים, בנוסף על פי הדוגם בשטח ועל פי התקן הבדיקה אמורה להיעשות לאחר 28 יום. מבחינת חברת הבטון על סמך תוצאות אלה קיבלנו ב 20 ולא ב30 והם מוכנים במיידי לפצות את הקבלן בסכום שיאפשר יציקה נוספת מעל היציקה הזו, המהנדס צריך לעשות חישובים שזה אפשרי ולאשר או לא לאשר. לא הייתה פה שום התייחסות לעלויות של הגבהת הפיתוח חוץ בהתאם לגובה היציקה הנוספת , להפסדים שלנו של ימי חופש בגלל הסיפור הזה, לעלות נוספת של עבודת חישובים מחדש ופיקוח של המהנדס, לכך שאנו משלמים למפקח משכורת חודשית והעבודה נעצרה כבר למספר שבועות ובנית הבית תתארך ובהתאם תגדל עלות המפקח. לקחנו את המפקח מיד באותו היום שזיהינו שיש בעיה עם הבטון ולא נוכל לסמוך על הקבלן שיעשה את מה שהכי נכון לנו(מבחינתו להמשיך לעבוד גם כשפועלים שלו שמו לב שמסמרים נכנסים לבטון כמו למרגרינה).
      האופציה השנייה, ארוכה יותר, יקרה יותר, היא פירוק הרצפה ולצורך כך יש צורך בהפעלת הביטוח של חברת הבטון. כדי לשכנע שהאופציה המיידית הכי טובה נציג של חברת הבטון אמר שלתבוע את הביטוח שלהם עשוי לקחת חצי שנה ולא בטוח שנקבל מה שנרצה. מבחינתי זו הפחדה כי הרי גם באופציה המיידית אנחנו לא מקבלים מה שנרצה רצפה לא טובה שהיא אמורה להיות בסיס לבית , ועלויות נוספות שעלינו לשאת בגלל טעות בייצור של חברת הבטון!
      במקביל קיבלנו את תוצאות הבדיקה הסונית, הקבלן התעקש לבצע בדיקה סונית יחד עם הרצפה כדי לא להתעכב עם העבודות. הבדיקה הסונית גם לא תקינה ויועץ הקרקע גם עצר את העבודות

      האם תביעה במקרה זה היא נגד הקבלן ושהוא ישבור את הראש מול חברת הבטון או אנחנו מול חברת הבטון? הרי הקבלן הוא הלקוח של חברת הבטון והוא גם אחראי על ליקויי נוספים שהתגלו בשטח.

      26 בספטמבר 2015
     • מנהל הפורום יואב סלומון 1 באוקטובר 2015

      ליקויי בניה חמורים בתחילת בניית בית פרטי

      חגי, שלום רב,
      הבעיה שנקלעתם אליה מורכבת, ואני ממליץ לכם לקבל ייעוץ פרטני מוקדם ככל האפשר. אתם זקוקים כעת לליווי משפטי צמוד.
      לתשובתי יש שלושה חלקים: החלק הראשון הוא שזכותכם לקבל מה שהזמנתם מהקבלן, כלומר רצפה מבטון תקני בגובה שהיה צריך להיות על פי התכנית. אם תסכימו לתיקון שישנה את גובה הרצפה, אתם זכאים לקבל מהקבלן את כל ההוצאות שנובעות משינוי הגובה (השינוי בפיתוח וכיו"ב) ואת הנזקים הנובעים ממנו (למשל: אולי עקב הרצפה הנוספת לא תוכלו בעתיד להוסיף בנייה על הגג בלי חיזוק היסודות). כמובן שאתם זכאים גם לפיצוי על כל הנזק שנגרם עקב האספקה של הבטון הלא תקני (ימי עבודה, עיכובים, תוספות שכר למפקח ולמהנדסים וכו').
      החלק השני הוא שהקבלן אחראי כלפיכם לכל הנזקים והתוצאות, ויש לכם זכות תביעה ישירה גם נגד חברת הבטון. שיקולי הביטוח השונים אינם צריכים לעניין אתכם – אתם זכאים לתיקון ולפיצוי מהקבלן ומחברת הבטון והשאלה אם יש להם ביטוח או כמה זמן ייקח להם לקבל מהביטוח את הכסף לא צריכה לעניין אתכם. כמובן שאם הם לא ירצו לעשות מה שנדרש תיאלצו לפנות לבית משפט (ואז מדובר בהליכים ארוכים) אבל אם כך יהיה גם הם מסתכנים בהגדלת הנזק כך שכנראה גם להם יש אינטרס לסיים את העניין ללא עיכובים.
      החלק השלישי הוא המלצה איך לפעול: כאמור, אתם צריכים ייעוץ פרטני וליווי משפטי צמוד. אני ממליץ לכם גם לקבל חוות דעת ממהנדס קונסטרוקטור מומחה ומוכר, שיבדוק את המצב וייתן חוות דעת והמלצות איך לפעול. כדאי מאוד גם לבצע בדיקות בטון על פי התקן (כולל הדגימה של הגלילים) כדי להיות מוכנים למשפט. עד לקבלת חוות הדעת אני מציע להמשיך את עצירת העבודה כי אם הפתרון הוא הריסה ויציקה מחדש המשך העבודות עלול לסכל אותו.
      בהצלחה

      1 באוקטובר 2015
     forum moderator שלום, מה השאלה המשפטית שלך?
     close the form