ברז כיבוי אש בגינה שלא על פי התכניות - פורום תביעות ליקויי בנייה

שאלה חדשה
 • שי

  נשלח ע"ישי 19:19, 13 ביוני 2013

  שלום רב, רכשנו דירה בבניין מקבלן ואילה אנו אמורים להיכנס עוד כחודש. הדירה כעת בבנייה ולהפתעתנו השבוע מיקמו ברז כיבוי אש ענק בפינת החצר שלנו (אורך 3 מטר וגובה לפחות מטר אם לא שניים). הברז לא מופיע בתכניות הדירה שלנו. בפרויקט 3 בניינים זהים בכל אחת מהן שתי דירות גן: אחת מזרחית והשניה מערבית. בתכניות הברז ממוקם במערבית ובפועל פרט לבניין שלנו בשני הבניינים האחרים מיקמו אותו בדירה המערבית. למה זה מפריע לנו? כעת הם הולכים לגדר את הברז וע״י כך להקטין לנו את הגינה ואף לעוות את צורתה (וגם ככה מדובר בגינה קטנה של 45 מטר). פנינו לקבלן ושאלנו אותה מדוע מיקם אצלנו את הברז. בתחילה הוא טען שזה מופיע בתכניות עליהן חתמנו. לאחר שבדקנו הוא שינה את גרסתו לכך שזה עקב דרישת מכבי אש. שוחחנו עם מנהל העבודה (ואף הקלטנו את השיחה) שחשף את הסיבה האמיתית: אכן זה היה אמור להיות בדירה המערבית אך זה שונה מאחר והשכן בדירה זו הוא נכה. מה הקשר לנכות שלו? עקב הנכות שלו צריך לשים מעקה לאורך שביל הכניסה לבניין. המעקה יכול לגבול בחצר שלנו או בחצר שלו. משום מה הם החליטו שזה יגבול בחצר שלו ולכן הזיזו את הברז לחצר שלנו (הברז יהיה בתוך ארון ועליו לא ניתן לשים מעקה). אני חייבת לציין שאין שום יתרון מבחינתו אם המעקה יגבול בחצר שלו מאשר בשלנו. בכל מקרה הכניסה היא דרך חדר המדרגות ולא דרך החצרות. כיצד לדעתך אנחנו יכולים לפעול?

  השב
 • 11:56, 5 בנובמבר 2013

  שי שלום,
  המדובר במצב בו יש אי-התאמה בין ה"מוצר" המוסכם על פי ההסכם לבין המוצר שסופק לכם בפועל בסופו של דבר.
  אי-התאמה שכזאת, מהווה הפרה של ההסכם ביניכם לבין הקבלן.
  הפרה של הסכם יכולה להביא למספר תוצאות, בהתאם לבחירתכם ולהחלטת ביהמ"ש שיעורב בעניין.
  זה יכול להביא במקרים קיצוניים לביטול ההסכם (במידה ומדובר בהפרה יסודית, מהותית או כזאת שדרשתם תיקונה ולא תוקנה) זה יכול להביא להכרזה שיש הפרה של ההסכם וחיוב המפר (הקבלן בפיצוי בגין ההפרה הזאת או לאכיפת ההסכם המקורי תוך חיוב הקבלן למצוא פתרון אחר לענייניו מול הרשויות ומול כיבוי האש.
  כל התהליך הזה יקרה רק לאחר פנייה לבית משפט בתביעה מתאימה, פנייה שמומלץ שתיעשה על ידי עו"ד.
  בהצלחה
  חיים מן, עו"ד

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד יואב סלומון

מנהל הפורום: עו"ד יואב סלומון

עו"ד יואב סלומון, מנהל את משרד אבניאל, סלומון ושות', עורך דין משנת 1979, בעל ניסיון רב והתמחות במשפט
למידע נוסף

053-9374435 חיוג
הודעה

פורום זה עוסק בזכויות המשפטיות ואפשרויות התביעה שיש לדיירים אל מול הקבלן בכל הקשור לליקויי בנייה הן בדירה והן ברכוש המשותף.
בפורום זה יינתן מענה ראשוני למגוון שאלות, כגון: כיצד להתנהל אל מול הקבלן טרם הגשת תביעה? כיצד תובעים? את מי יש לתבוע? לאיזה בית משפט יש להגיש את התביעה? מה השוני בין תביעת דייר עבור דירתו הפרטית לעומת תביעת נציגות הבית המשותף עבור הרכוש המשותף? ועוד נושאים רבים שבוודאי יעלו בעקבות שאלות הגולשים בפורום.