טיפול ללא סיכון גדול בארה"ב - פורום השתלות וטיפולים רפואיים בחו"ל

שאלה חדשה
 • ענבל

  נשלח ע"יענבל 10:47, 11 באוקטובר 2012

  שלום הבן של בעלי עבר תאונת דרכים והוא נפגע בגב ובצוואר. הוא הולך עם מכשיר תומך לצוואר והוא זקוק לניתוח שניתן לעשות אותו בארץ אבל לנו ידוע על מומחה בארה"ב שיוכל לעזור לו מבלי לנתח ממש וללא הסיכון שיש בניתוח מסוג זה. קופת החולים שלו לא מוכנה להשתתף בהוצאה של הנסיעה והאשפוז בארה"ב וזאת הוצאה של 100,000$ בערך, סכום שלנו אין אותו. ולכן אני פונה אלייך לבדוק האם ניתן לחייב את קופת החולים לעזור במימון הטיפול בארה"ב למרות שניתן לעשות ניתוח (מסובך ובעל סיכון גבוה יותר) בארץ?

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד ערן יעקובוביץ'

  עו"ד ערן יעקובוביץ,מנהל הפורום

  15:00, 11 באוקטובר 2012

  ענבל שלום,
  בעקרון החוק מקנה זכאות למימון טיפול בחו"ל בהתקיים שני תנאים מצטברים : האחד, הטיפול נדרש לשם הצלת חיים. שנים, הטיפול לא ניתן לביצוע בישראל.
  על פניו ולמרות שבפנייתך חסרים פרטים לגבי הטיפול המוצע בארה"ב - נראה שקיימת בעיה בעיקר עם התנאי של הצלת חיים.
  חשוב לבחון את הטיפול המוצע בארה"ב (לא הבנתי האם מדובר בניתוח או לא) אל מול הניתוח המוצע בישראל. קיימת כבר התייחסות של בתי המשפט לכך כי חלופה רפואית שבצידה סיכונים מוחשיים וממשיים איננה בגדר חלופה סבירה ויש לקבוע כי טיפול שכזה איננו ניתן לביצוע בישראל.
  יש לבחון את הטיפול המוצע בארה"ב על ידי מומחה רפואי בתחום הרלבנטי (ורצוי שלא יהיה בקשרי עבודה עם הקופה המעורבת) וכן רצוי להתייעץ עם עו"ד הבקיא בתחום.
  נוכח העובדה שמדובר גם בתאונת דרכים נכון ורצוי לבחון יחד עם עורך הדין האם קיימת אפשרות לחייב את מבטחת הרכב בביטוח החובה לממן את הטיפול, גם אם קופת החולים מסרבת לממנו בדין.

  תגובה

מטרת הפורום היא לתת מענה לתושבי המדינה אשר זקוקים לטיפול רפואי ומתלבטים באשר לאפשרות לבצעו בחו"ל במימון קופת החולים או הביטוח הפרטי שהם מחזיקים בו.
לכל תושב במדינה הזכות לקבל טיפול רפואי בחו"ל במימון קופת החולים שבה הוא חבר וזאת מכוח הזכאות המוענקת לכל תושבי המדינה בחוק ביטוח בריאות ממלכתי ובלבד שמדובר בטיפול שנדרש להצלת חיים והוא אינו ניתן לביצוע בישראל. כמו כן קיימת זכאות רחבה יותר בביטוחי הבריאות המשלימים של קופות החולים (שב"נ), וזכאות רחבה עוד יותר בביטוח הבריאות הפרטיים שמוכרות חברות הביטוח הפרטיות.
תנאי הזכאות משתנים בהתאם למקורות הזכות הרלבנטיים (כאמור לעיל) ובהתאם ננסה בפורום לעשות סדר במכלול מקורות הזכות האפשריים.
הפורום רלוונטי לכל מי שמבקש לקבל טיפול רפואי בחו"ל (השתלות, ניתוחים או פרוצדורות רפואיות אחרות) והוא חבר בקופת חולים או באחת מתוכניות הביטוחים המשלימים של קופות החולים או בביטוח רפואי פרטי.